Aleksis Kiven katu 70 A

00520, Alppila Alppiharju, Helsinki
3h+k+2xkph+vh+lasit.p
269 000 € (3 955,88 € / m²)
68 m²
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1966
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Yhtiövastike
476 € / kk
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Mia Niinimäki, Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiAT, OSAKAS
RE/MAX Family | Excellence m2 Oy
Asuntoesittely
Tämä erittäin muuntelukelpoinen ja moneen sopiva valoisa kolmio tarjoaa erinomaiset puitteet kaupunkielämälle. Huoneiston pohjaratkaisu on todella hyvä ja siinä on paljon mahdollisuuksia. Kahden sisäänkäyntinsä ansiosta huoneiston toinen makuuhuone omalla kylpyhuoneella sopii hyvin esim. kotivastaanotoksi, vuokrattavaksi yksiöksi tai vaikkapa teinin ensiasunnoksi. Huoneiston tilava, lasitettu parveke avautuu kauniisiin kaupunkinäkymiin tuoden kivasti lisätilaa pitkälle syksyyn. Makuuhuoneiden ja keittiön ikkunat avautuvat rauhallisen sisäpihan suuntaan. Huoneisto sijaitsee taloyhtiön ensimmäisessä asuinkerroksessa, yleisten tilojen yläpuolella. Ei siis katutasolla. Vuoden vaihteen jälkeen alkava LVISA-remontti tarjoaa hyvän mahdollisuuden tehdä tästä juuri oman näköisesi koti ja myös vaikuttaa tuleviin kylppäriremontteihin. LVISA-remontti on mittava remontti, joka kattaa talon kaikki tekniset järjestelmät: lämpö-, vesi- ja viemäri-, ilmanvaihto- sekä sähköjärjestelmät. Tavoitteena on parantaa kiinteistön asumismukavuutta, turvallisuutta ja energiatehokkuutta sekä varmistaa järjestelmien toimivuus vuosikymmeniksi eteenpäin. Vuonna 1966 rakennettu, omalla tontillaan seisova Asunto Oy Aleksis Kivenkatu 70 on aktiivinen taloyhtiö ja huolehtii kiinteistöstään, mikä näkyy suunnitelluissa ja toteutetuissa remonteissa. Sijainti on loistava nopeasti kehittyvän, urbaanin Konepajan kupeessa. Lähistöltä löytyvät niin koulut, päiväkodit kuin trendikkäät kahvilat ja vehreät puistotkin. Myös Triplan ostoskeskus ja Pasilan juna-asema ovat kävelymatkan päässä. Ihan vierestä löytyy myös bussi- ja ratikkapysäkit. Tämä koti sopii kaikille, jotka arvostavat kaupunkielämän mukavuuksia, hyviä palveluita ja sujuvia kulkuyhteyksiä. Tämä asunto on harvinainen löytö – tartu tilaisuuteen ja toteuta tästä erittäin muuntelukelpoisesta kolmiosta oma unelmasi! Esittelyt ainoastaan yksityisnäytöin. Olet lämpimästi tervetullut, varaa oma esittelyaikasi! Mia Niinimäki Kiinteistönvälittäjä, LKV, Osakas 040 486 1979 [email protected]
Perustiedot
Sijainti
Aleksis Kiven katu 70 A, 00520, Alppila Alppiharju, Helsinki
Omistusmuoto
Omistusasunto
Huoneluku
3
Asuinpinta-ala
68 m²
Kokonaispinta-ala
68 m²
Pinta-alan peruste
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen, (Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu)
Lisätiedot pinta-alasta
Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
1966
Kohde myydään vuokrattuna
Ei
Vapautuminen
Sopimuksen mukaan
Hinta ja kustannukset
Velaton hinta
269 000 €
Myyntihinta
269 000 €
Yhtiövastike
Hoitovastike 476 € / kk (7 € / m²), Yhtiövastike yhteensä 476 € / kk
Autopaikkamaksu
12 € / kk
Vesimaksu
23 € / hlö / kk
Neliöhinta
3 955,88 € / m²
Lisätietoja maksusta
Hallitukselle myönnetty lainannostovaltuudet enintään 1 200 000 euron määrään LVISA-urakkaa varten. Laina nostetaan arviolta syyskuu 2025. Jyvitetään osakkaille kun LVISA-urakka on valmis. Taloyhtiöllä hoitolainaa 50 000 €/ 31.8.2025. Hallituksella valtuudet periä tarvittaessa 1-3 ylimääräistä hoitovastiketta kaudella 2025, yksi ylimäärinen vastike on jo peritty.
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön lattiat
Parketti
Keittiön seinät
Kaakeli ja tapetti
Keittiön varusteet
Jääkaappi, liesi, ja liesituuletin
Liesi
Sähköhella
Kylpyhuone
Huoneistossa on kaksi kylpyhuonetta.
Kylpyhuoneen seinät
Kaakeli ja maali
Kylpyhuoneen lattiat
Laatta
Kylpyhuoneen varusteet
WC-istuin, suihku, kylpyamme, peili, pesukoneliitäntä, ja bidee-suihku
WC:n lattiat
Laatta
WC:n seinät
Kaakeli
Makuuhuoneiden lukumäärä
2
Makuuhuoneiden seinät
Tapetti
Makuuhuoneiden lattiat
Parketti
Olohuoneen seinät
Tapetti
Olohuoneen lattiat
Parketti
Lisätiedot
Asunnon kunto
Tyydyttävä
Näkymät
Kauniit kaupunkinäkymät
Parveke
Lasitettu parveke
Hissi
Ei
Taloyhtiö ja kiinteistö
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Aleksis Kivenkatu 70
Isännöitsijätoimisto
A Yritys- ja Isännöintipalvelut Oy / Taloasema
Isännöitsijän nimi
Henrik Ylikoski
Isännöitsijän sähköposti
[email protected]
Isännöitsijän puhelin
044 338 6558
Tontin pinta-ala
497 m²
Tontin omistus
Oma
Rakennusmateriaali
Betoni ja siporex
Lämmitysjärjestelmä
Kaukolämpö
Ilmanvaihto
Koneellinen ilmanvaihto
Kattotyyppi
Harjakatto
Katemateriaali
Pelti
Lisätietoja kiinteistönhoidosta
Huoltoyhtiö
Kiinteistönhoidon lisätiedot
Kotikatu Oy
Taloyhtiössä on
Kellarikomero, kaapeli-tv, kerhohuone, ja urheiluvälinevarasto
Lunastusoikeus yhtiöllä
Ei
Lunastusoikeus osakkaille
Ei
Kohteesta on energiatodistus
Kyllä
Energialuokka
F2013
Energiatodistuksen voimassaolo
10.11.2024
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, taksitolppa lähellä, raitiovaunupysäkki lähellä ja hyvä kulkuyhteys
Taloyhtiön autopaikat
Varaustilanne varmistettava isännöitsijältä.
Sähköpistokepaikkoja
6 kpl
Kaavatilanne
Asemakaava
Lisätiedot kaavoituksesta
Helsingin kaupungin kaavoitus.
Asbestikartoitus
Ei
Taloyhtiön kiinnitykset
125 227 €
Taloyhtiön kiinnitysten päivämäärä
Isännöitsijäntodistuksen päivämäärän mukainen
Tehdyt remontit
-11 kourujen ja syöksyjen lämpökaapelointi, lukitusjärjestelmän uusiminen -12 sisäänkäynnin ovilipan paneelikaton ja eristysten uusiminen -13 vesikaton uusinta -14 poistoilmakanavien nuohous -15 kylmä- ja lämminvesiputkiston kunnostuksia, lämpöjohtojen linjasulkuventtiilien uusiminen, A1 wc-tilan lämpöjohdon uusiminen, patteriverkoston venttiilin ja venttiilimoottorin vaihtotyöt, huippuimurin ja poistoilmapiipun sadehatut -16 vesikaton maalaus, autolämmitystolppien uusinta sekä muut korjaukset, A1 keittiön iv-putken ja venttiilin uusiminen -17 huoneistoikkunoiden tarkastus ja huollot -18 patteriventtiilien ja -termostaattien uusinta -19 LVIS-huoltoja ja muita korjauksia, lämmityspumpun uusiminen, ulko-oven koodilaitteen asennus, pihan sadevesikaivon tyhjennys ja kuivaus, puiden juurien poisto putkistosta, piha-aidan muurin maalaus porraskäytävän valojen liiketunnistimet, ilmanvaihtojärjestelmän ilmamäärien säätö, huoneistojen ilmanvaihto-ongelmien korjaus sekö IV-koneen huolto -20 eteläpäädyn lämpörappauksen uusinta -21 kiinteistökatselmus, LVV-kuntotutkimuksen päivitys -24 IV-puhdistukset ja säätötyöt -25 LVISA-talotekniikka urakan hankesuunnitteluvaihe Aiemmat korjaukset tarkemmin välittäjältä.
Tulevat remontit
Korjaustarveselvitys seuraavalle viidelle vuodelle, yht.kok. 20.5.2025: -parvekkeiden/julkisivujen korjaustarveselvitys ja tarvittavat kunnostukset -ikkunoiden uusinta -katon huoltoja -märkätilakorjaukset LVISA-urakan yhteydessä -kaukolämpölaitteiden uusinta/lämmitysjärjestelmän suunnittelua -LVISA-talotekniikkaurakka -kuntoarvion laadinta