Jontikka 8 A

40100, Lutakko, Jyväskylä
2h, k, kph, s, las.par.
215 000 € (3 495,93 € / m²)
61,5 m²
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2012
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Yhtiövastike
535,62 € / kk
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Ossi Louhivaara, Kiinteistönvälittäjä LKV, KiLAT
Kiinteistönvälitys LKV Savolin Oy
Asuntoesittely
Jyväskylän Lutakossa, suositussa kaupunginosassa, odottaa valoisa ja moderni kaksio uutta omistajaa. Tämä vuonna 2012 valmistunut läpitalonhuoneisto sijaitsee neljännessä kerroksessa. Asunnon tilavasta olohuoneesta käynti lasitetulle parvekkeelle, joka on suunnattu lounaaseen – täydellinen paikka nauttia iltapäivän auringosta. Parvekkeelta näkymät lomittain Jyväsjärvelle. Asunnon keittiö on varustettu nykyaikaisin laittein, mikä tekee arjesta sujuvaa. Oma sauna tarjoaa rentouttavia hetkiä kiireisen päivän päätteeksi. Makuuhuoneessa on runsaasti säilytystilaa, ja lisäksi asunnossa on erillinen vaatehuone. Asunnon lattiapinnat uusittu ja seinäpinnat maalattu 2021. Asunto Oy Jyväskylän Loiske on hyvin hoidettu yhtiö. Lutakon alue on tunnettu viihtyisistä kävelyreiteistään ja läheisyydestään kaupungin keskustaan, mikä tekee tästä kodista ihanteellisen valinnan kaupunkielämää arvostavalle. Asunto myydään vuokrattuna. Nykyinen vuokrasopimus alkanut 01.01.2025. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä valoisasta kaksiosta oma kotisi!
Perustiedot
Sijainti
Jontikka 8 A, 40100, Lutakko, Jyväskylä
Omistusmuoto
Omistusasunto
Huoneluku
2
Asuinpinta-ala
61,5 m²
Kokonaispinta-ala
61,5 m²
Pinta-alan peruste
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen, (Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu)
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Kerros
4 / 8
Rakennusvuosi
2012
Kohde myydään vuokrattuna
Kyllä
Vapautuminen
Sopimuksen mukaan
Hinta ja kustannukset
Velaton hinta
215 000 €
Myyntihinta
192 730,06 €
Velkaosuus
22 269,94 €
Yhtiövastike
Hoitovastike 221,40 € / kk (3,60 € / m²), Rahoitusvastike 314,22 € / kk (0,15 € / os.), Yhtiövastike yhteensä 535,62 € / kk
Vesimaksu
25 € / hlö /kk ennakko, tasaus kulutuksen mukaan
Neliöhinta
3 495,93 € / m²
Lisätietoja maksusta
Hoitovastike 3,60 €/m2/kk Rahoitusvastike 0,36 €/os./kk Vesiennakko 25 €/hlö/kk Kylmävesi 7 €/m3 Lämminvesi 15 €/m3 Autokatosvastike ja aluepysäköintivastike 30 €/kpl/kk
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön lattiat
Parketti
Keittiön seinät
Maali ja kaakeli
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin, ja astianpesukone
Liesi
Induktioliesi
Kylpyhuoneen seinät
Kaakeli
Kylpyhuoneen lattiat
Laatta
Kylpyhuoneen varusteet
WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, ja bidee-suihku
Makuuhuoneiden lukumäärä
1
Makuuhuoneiden seinät
Maali
Makuuhuoneiden lattiat
Parketti
Olohuone
Tilava ja valoisa olohuone, josta käynti lasitetulle parvekkeelle.
Olohuoneen seinät
Maali
Olohuoneen lattiat
Parketti
Kohteen säilytystilat
Kaapistot, vaatehuone ja häkkivarasto
Sauna
Kyllä
Kiuas
Sähkökiuas
Lisätiedot
Asunnon kunto
Hyvä
Näkymät
Läpitalon huoneisto.
Parveke
Lasitettu parveke
Parvekkeen ilmansuunta
Lounas
Hissi
Kyllä
Lisätietoa seinien pintamateriaaleista
Seinäpinnat maalattu (2021), kylpyhuoneessa laatoitettu.
Lisätietoa lattioiden pintamateriaaleista
Lattiat parkettia (2021), kylpyhuoneessa laatoitettu.
Taloyhtiö ja kiinteistö
Taloyhtiön nimi
As Oy Jyväskylän Loiske
Isännöitsijätoimisto
Oiva isännöinti Oy Jyväskylä
Isännöitsijän nimi
Daniel Bibiceanu
Isännöitsijän puhelin
0107556185
Tontin pinta-ala
666 m²
Tontin omistus
Oma
Rakennusmateriaali
Betoni
Lämmitysjärjestelmä
Kaukolämpö
Ilmanvaihto
Huoneistokohtainen koneellinen LTO
Vesijohto
Kunnallisvesi
Viemäröinti
Kunnallinen viemäriverkosto
Kattotyyppi
Tasakatto
Katemateriaali
Huopa
Lisätietoja kiinteistönhoidosta
Huoltoyhtiö
Taloyhtiössä on
Urheiluvälinevarasto, kuivaushuone, ja väestönsuoja
Lunastusoikeus yhtiöllä
Ei
Lunastusoikeus osakkaille
Ei
Kohteesta on energiatodistus
Kyllä
Energialuokka
D2018
Energiatodistuksen voimassaolo
12.3.2035
Lisätietoja energiatodistuksesta
Todistuksen laatimispäivä 12.03.2025
Taloyhtiön autopaikat
Autohallipaikat 25kpl, osakkeina Sataman Parkki Oy:ssä. Autokatospaikat 6kpl, osakkeina Jontikan Parkki Oy:ssä. Aluepysäköintipaikat 2kpl, osakkeina Jontikan Parkki Oy:ssä.
Kaavatilanne
Asemakaava
Lisätiedot kaavoituksesta
kartta.jkl.fi / Jyväskylän kaupunki
Tehdyt remontit
- Kameravalvonta 2012 - Porraskäytävämaalaukset 2017 - Porraskäytävän huoltomaalaus 2018 - Porraskäytävän valaistuksen liiketunnistimien uusiminen 2018 - Kuntoarvion laatiminen 2020 - Palovaroittimien uusiminen 2021 - Parvekelasituksien käyttöturvahuolto 2022 - Salaojien tarkastus ja tarvittaessa huuhtelu 2023 - Ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärien säätö 2023 - Porraskäytävän valaisimien uusinta 2024
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2025-2029: - Elementtisaumojen tarkastus 2025 - Lukituksen uusinta