Kylmäojantie 87 A

80710, Lehmo, Kontiolahti
3h+k+khh+s
128 000 € (1 828,57 € / m²)
70 m²
Kohteen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2004
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Yhtiövastike
175 € / kk
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Janne Hiltunen, Yrittäjä, Kiinteistönvälittäjä, LKV, YKV
Joensuun Kotimaisema LKV
Asuntoesittely
Viehättävä rivitalokoti Lehmon luonnonläheisellä alueella
Tämä kaunis ja hyvin pidetty rivitalokoti kutsuu sinut viihtymään rauhallisessa Lehmossa. Kolmen huoneen ja keittiön toimiva kokonaisuus on erinomaisessa kunnossa, ja vuonna 2004 valmistunut taloyhtiö on tunnettu huolellisesti hoidetusta ympäristöstään. Olohuone ja keittiö avautuvat etelään, tuoden runsaasti luonnonvaloa ja luoden avaran, lämpimän tunnelman. Makuuhuoneet puolestaan tarjoavat rauhallisen sijainnin pohjoisen puolella. Oma, aidattu piha-alue on todellinen arjen keidas – tasainen nurmialue sopii loistavasti rentoutumiseen, lasten leikkeihin tai kesäisiin grillihetkiin. Varaava takka luo lämpöä ja tunnelmaa viileämpinä iltoina, ja sauna sekä käytännöllinen kodinhoitohuone tekevät asumisesta helppoa ja mukavaa. Sijainti on erinomainen erityisesti perheille: koulut, päiväkodit ja lähikaupat löytyvät aivan läheltä. Myös liikenneyhteydet ovat sujuvat, ja monipuoliset ulkoilureitit alkavat melkein kotiovelta – täydellistä luonnosta ja liikunnasta nauttivalle. Pienessä ja yhteisöllisessä taloyhtiössä asut vaivattomasti. Jokaiselle asunnolle kuuluu oma autokatospaikka, lämmin varasto sekä erillinen tila polttopuille. Taloyhtiössä on tehty säännöllisesti huolto- ja kunnostustöitä, joten voit asettua aloillesi ilman remonttihuolia. Valokuituyhteys varmistaa nopean internetin, ja taloyhtiönetti sisältyy hoitovastikkeeseen. Tämä koti yhdistää luonnonläheisyyden, viihtyisyyden ja helpon arjen – täydellinen valinta sinulle, joka etsit huoletonta ja harmonista asumista! Tule ihastumaan paikan päälle – tämä koti hurmaa ensisilmäyksellä. Joensuun Kotimaisemalta löydät paikalliset kiinteistönvälittäjät, jotka tuottavat ilman extrahintaa asunnon myyntiä vauhdittamaan upean 3D-taloesittelyn, videoesittelyt & ilmakuvausmateriaalit. Virtuaalinen taloesittely on tulevaisuutta.
Pohjakuva
Perustiedot
Sijainti
Kylmäojantie 87 A, 80710, Lehmo, Kontiolahti
Omistusmuoto
Omistusasunto
Huoneluku
3
Asuinpinta-ala
70 m²
Kokonaispinta-ala
70 m²
Pinta-alan peruste
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen, (Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu)
Kohteen tyyppi
Rivitalo
Kerros
1 / 1
Rakennusvuosi
2004
Käyttöönottovuosi
2004
Kohde myydään vuokrattuna
Ei
Vapautuminen
2 kk kaupasta/sopimuksen mukaan
Hinta ja kustannukset
Velaton hinta
128 000 €
Myyntihinta
128 000 €
Velkaosuus
0 €
Yhtiövastike
Hoitovastike 175 € / kk (2,50 € / m²), Yhtiövastike yhteensä 175 € / kk
Lisätietoja vastikkeista
Suunniteltujen kattorakenteiden huolto- ja korjaustöihin kerätään korjausvastiketta 175 euroa/kk joka toinen kuukausi kesäkuun 2026 loppuun saakka (joulukuussa 2025 ja helmi-, huhti- ja kesäkuussa 2026).
Neliöhinta
1 828,57 € / m²
Lisätietoja maksusta
Vesimaksuennakko sopimuskohtainen (ennakko edellisen vuoden toteutuman mukaan, nyt 28 €/kk). Tasaus vuoden lopussa 6,09 €/m3. Autopaikkamaksu (käyttösähkö lohkolämmitin) 15 € talvikaudella 1.11.-30.4. Autopaikkamaksu (käyttösähkö lohkolämmitin+sisätilanlämmitin) 30 € talvikaudella 1.11.-30.4. Asunnon kokonaissähkönkulutus ollut noin 8000 kWh/vuosi. Puuta poltettu noin 4 pinokuutiota/vuosi.
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön lattiat
Parketti
Keittiön seinät
Maali ja osalaatoitus
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, liesi, liesituuletin, ja astianpesukone
Liesi
Keraaminen liesi
Kylpyhuoneen seinät
Kaakeli
Kylpyhuoneen lattiat
Laatta
Kylpyhuoneen varusteet
WC-istuin, suihku, lattialämmitys, pesuallas, ja bidee-suihku
WC Lukumäärä
1
WC:n lattiat
Laatta
WC:n seinät
Kaakeli
Makuuhuoneiden lukumäärä
2
Makuuhuoneiden seinät
Maali ja tapetti
Makuuhuoneiden lattiat
Laminaatti
Olohuoneen seinät
Maali ja tapetti
Olohuoneen lattiat
Parketti
Kodinhoitohuoneen varusteet
Pesukoneliitäntä, lattialämmitys, tila pesutornille, ja lattiakaivo
Kodinhoitohuoneen seinät
Maali ja osalaatoitus
Kodinhoitohuoneen lattiat
Laatta
Kohteen säilytystilat
Kaapistot, lämmin varasto, polttopuuvarasto, ja lämmin varasto polttopuuvarasto
Sauna
Kyllä
Kiuas
Sähkökiuas
Takka
Varaava takka
Lisätiedot
Asunnon kunto
Hyvä
Näkymät
Keittiön ja olohuoneen ikkunat etelään takapihalle. Makuuhuoneiden ikkunat pohjoiseen etupihalle.
Terassi
Kyllä
Piha
Tasainen aidattu nurmipiha etelän suuntaan.
Ranta
Ei rantaa
Hissi
Ei
Kauppaan ei kuulu
Irtaimisto, makuuhuoneessa oleva jääkaappi. 2 kpl siunsoten palovaroittimia.
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot
Kauppahinnan, varainsiirtoveron ja omistuksen rekisteröinnin Maanmittauslaitokselle lisäksi ostajan maksettavaksi tulevat DIAS-kaupan kulut sekä mahdolliset oman pankin perimät kulut.
Taloyhtiö ja kiinteistö
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kontiolahden Lehmonhovi
Isännöitsijätoimisto
Kontiolahden Tilitoimisto Oy
Isännöitsijän nimi
Ensio Sorsa
Isännöitsijän puhelin
0400 570 209
Tontin pinta-ala
2 488 m²
Tontin omistus
Oma
Rakennusmateriaali
Puu ja tiiliverhoilu
Lämmitysjärjestelmä
Sähkö Tyyppi: Sähköpatterit, kosteissa tiloissa lattialämmitys Puu
Ilmanvaihto
Koneellinen poisto
Vesijohto
Kunnallisvesi
Viemäröinti
Kunnallinen viemäriverkosto
Kattotyyppi
Harjakatto
Katemateriaali
Tiili
Lisätietoja kiinteistönhoidosta
Asukkaat
Kiinteistönhoidon lisätiedot
Konelumityöt ja hiekoituksen tehnyt huoltoyhtiö.
Taloyhtiössä on
Lämmin häkkivarasto, polttopuuvarasto, kaapeli-tv, ja pyörävarasto
Lunastusoikeus yhtiöllä
Ei
Lunastusoikeus osakkaille
Ei
Kohteesta on energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvät pyöräilytiet ja hyvä kulkuyhteys
Paikallistiedot
Hyville ulkoilureitistöille pääsee omalta pihalta.
Palvelut
K-Supermarket Lehmo noin 1,6 km. S-market Lehmo noin 2 km.
Koulut
Lehmon koulu noin 2,2 km.
Huoneistoon kuuluu yhtiöjärjestyksen mukaan autopaikka
Pistokkeellinen katospaikka
Taloyhtiön autopaikat
Jokaiselle huoneistolle kuuluu autokatospaikka.
Autokatokset
7
Taloyhtiöllä sauna
Ei
Kaavatilanne
Asemakaava
Asbestikartoitus
Ei
Taloyhtiön kiinnitykset
0 €
Taloyhtiön kiinnitysten päivämäärä
Isännöitsijäntodistuksen päivämäärän mukainen
Tehdyt remontit
2023-2022 lämminvesivaraajien uusiminen. 2021 asuntojen väliaitojen maalaus. 2020 postilaatikoiden uusiminen, asuntojen kosteiden tilojen silikonien tarkastus/kosteusmittaus. 2019 ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmamäärien säätö. 2016 asuntojen kosteiden tilojen silikonien tarkastus/kosteusmittaus. 2015 asuinkiinteistöjen puuosien ja väliaitojen maalaus. 2014 autokatoksen ja puuliiterin/varastorakennuksen puuosien sekä autokatoksen metalliosien maalaus, ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmamäärien säätö. 2012 asuntojen kosteiden tilojen silikonien tarkastus/kosteusmittaus. 2011-2010 asuntojen väliaitojen maalaus (osittain). 2009 ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmamäärien säätö.
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys 2025-2029: - kattojen puhdistus ja sammalten poisto - asuntojen pääsisäänkäyntien kattolippojen rakenteiden korjaus - palovaroittimien hankinta asuntoihin 01.01.2026 -