Laajavuorenti 9-11 D

40740, Korteniitty, Jyväskylä
1+kk
59 000 € (2 034,48 € / m²)
29 m²
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1971
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Yhtiövastike
176,90 € / kk
Tontti
Vuokra
Tätä asuntoa myy Tommi Viinikainen, Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV
RE/MAX Ilo | Pirkanmaan asuntokauppa LKV Oy
Asuntoesittely
Tässä on mainio tilaisuus hankkia kompakti ja hyvin pidetty yksiö Jyväskylän Korteniitystä. Tämä 29 neliömetrin asunto sijaitsee ensimmäisessä kerroksessa, mikä tekee siitä erityisen kätevän arjen askareissa. Vuonna 1971 valmistuneessa talossa on tehty merkittäviä parannuksia, kuten siirtyminen maalämpöön ja aurinkosähkön hyödyntäminen, mikä näkyy myös energiatehokkuudessa (energialuokka B2018). Asunto Oy Jyväskylän Laajavuorentie 9-11 tarjoaa asukkailleen monipuoliset yhteiset tilat, kuten saunan, pesutuvan ja urheiluvälinevaraston. Taloyhtiöllä on myös vieraspaikkoina toimivia autopaikkoja. Yhtiön hallinnassa on 12 autopaikkaa, joista osassa on sähköpistokkeet. Korteniityn alueella asut lähellä luontoa ja hyviä palveluita. Lähikauppa S-Market Savela ja Kortepohjan päiväkotikoulu ovat vain kilometrin päässä, ja hyvät liikenneyhteydet takaavat sujuvan kulkemisen keskustaan ja muualle kaupunkiin. Tämä asunto on erinomainen valinta niin opiskelijalle kuin sijoittajallekin, joka arvostaa rauhallista ympäristöä ja hyviä liikenneyhteyksiä. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viehättävään kotiin!
Perustiedot
Sijainti
Laajavuorenti 9-11 D, 40740, Korteniitty, Jyväskylä
Omistusmuoto
Omistusasunto
Huoneluku
1
Asuinpinta-ala
29 m²
Kokonaispinta-ala
29 m²
Pinta-alan peruste
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen, (Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu)
Lisätiedot pinta-alasta
Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Kerros
1 / 6
Rakennusvuosi
1971
Käyttöönottovuosi
1971
Kohde myydään vuokrattuna
Kyllä
Vapautuminen
6 kk irtisamisaika
Hinta ja kustannukset
Velaton hinta
59 000 €
Myyntihinta
54 335,57 €
Velkaosuus
4 664,43 €
Yhtiövastike
Hoitovastike 121,80 € / kk (4,20 € / m²), Rahoitusvastike 55,10 € / kk (0,95 € / os.), Yhtiövastike yhteensä 176,90 € / kk
Saunamaksu
10 € / kk
Vesimaksu
28 € / hlö / kk
Neliöhinta
2 034,48 € / m²
Lisätietoja maksusta
Huoneistoon kohdistuvan yhtiölaina: 12 kk euribor+ marginaali 0,35%
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön lattiat
Muovimatto
Keittiön seinät
Maali
Keittiön varusteet
Liesi ja jääkaappi
Liesi
Valurautaliesi
Kylpyhuoneen seinät
Maali
Kylpyhuoneen lattiat
Muovimatto
Kylpyhuoneen varusteet
WC-istuin, suihku, peili, pesukoneliitäntä, pesuallas, bidee-suihku, ja kylpyamme
Olohuoneen seinät
Maali
Olohuoneen lattiat
Laminaatti
Kohteen säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero
Sauna
Ei
Lisätiedot
Asunnon kunto
Tyydyttävä
Parveke
Ei parveketta
Hissi
Kyllä
Taloyhtiö ja kiinteistö
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Laajavuorentie 9-11
Isännöitsijätoimisto
Jyväskylän Kiinteistöpalvelu Oy
Isännöitsijän nimi
Jari Mäkelä
Isännöitsijän sähköposti
[email protected]
Isännöitsijän puhelin
0107786723
Taloyhtiön lisätiedot
Taloyhtiö on esittänyt vaateita energiaremontin alkuperäiselle valvontatoimistolle Granlund Oy:lle. 21.5.25 varsinainen yhtiökokous valtuutti hallituksen neuvottelemaan sovinnollisen ratkaisun AA Tuukka Haarasen / Fenno avustuksella, asian ratkaisemiseksi. Yhtiökokous 21.5.2025 päätti 3000€ kannustinrahan myöntämisestä kuntoluokan 1 ja 2 kylpyhuoneremontteihin 31.12.2027 saakka tarkemmat tiedot isännöitsijältä. Vastuu osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien saunojen, parvekelasien ja jäähdytyslaitteiden (viilenninpumppu). Näiden korjaamisesta, kunnossapitämisestä ja mahdollisista vahingoista tai niiden purkamisesta vastuu kuuluu osakkeen omistajalle. Lisäksi huoneistokohtaisella ilmalämpöpumpulla ei saa lämmittää asuntoa ja viilentimen aiheutamasta kondensioveden poistosta on vastuu osakkeen omistajalla.
Tontin pinta-ala
14 280 m²
Tontin omistus
Vuokra
Maanvuokraaja
Mandatum Life Vuokratontit II Oy
Tontin vuosivuokra
63 523,19 €
Vuokra-aika päättyy
04.10.2096
Rakennusmateriaali
Betoni
Lämmitysjärjestelmä
Maalämpö
Ilmanvaihto
Koneellinen poisto + LTO
Vesijohto
Kunnallisvesi
Viemäröinti
Kunnallinen viemäriverkosto
Kattotyyppi
Tasakatto
Katemateriaali
Bitumikermikate
Lisätietoja kiinteistönhoidosta
Huoltoyhtiö
Taloyhtiössä on
kaapeli-tv, urheiluvälinevarasto, pesutupa, kellarikomero, ja askarteluhuone
Lunastusoikeus yhtiöllä
Ei
Lunastusoikeus osakkaille
Ei
Kohteesta on energiatodistus
Kyllä
Energialuokka
B2018
Energiatodistuksen voimassaolo
10.12.2034
Lisätietoja energiatodistuksesta
E=90
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä
Palvelut
S-Market Savela 1 km
Koulut
Kortepohjan päiväkotikoulu 1 km
Taloyhtiön autopaikat
Yhtiön hallinnassa on 6 kpl autopaikkaa osakkeina. Lisäksi yhtiöllä on 6 muuta autopaikkaa ei osakkeina. Kaikki 12 autopaikkaa toimivat vieraspaikkoina. Muut 114 autopaikkaa on erillisinä osakkeina. Autotallit ovat myös erillis osakkeita.
Autotallit
7
Taloyhtiöllä sauna
Kyllä
Kaavatilanne
Asemakaava
Asbestikartoitus
Ei
Taloyhtiön kiinnitykset
5 140 400 €
Taloyhtiön kiinnitysten päivämäärä
Isännöitsijäntodistuksen päivämäärän mukainen
Tehdyt remontit
Energiaremontti, jossa kaukolämpö muutettu maalämmöksi ja lisäksi asennettiin PILP-laitteisto, lämpökeräimet ja aurinkosähkö 2022-2025, Molok jätteiden syväkeräysjärjestelmä 2022, salaoja kuvaukset 2020, käyttövesiputkien uusinta talo 11 2019, A, B, C porraskäytävien huoneistojen jakoja talo 11-19, ilmastointikoneiden osittainen uusinta talo 11 2019, viemäriverkoston pinnoitus sekä A- ja D-rappujen osittainen käyttövesiputkiremontti (kalusteita ei vaihdettu) 2018, käyttövesisaneeraus, talo 11 2018, kiinteistön ovet uusittu 2014, D-rapun alla olevan maanvaraisen tilan eristäminen, talo 9 2012, vesikatto uusittu, talo 11 -12, vesikatto uusittu, talo 9 2011 Aiemmista remonteista saa listauksen välittäjältä.
Tulevat remontit
Suunnitellut korjaukset seuraavalle viidelle vuodelle: Pihasuunnitelman teettäminen ja asumisviihtyvyyden parantaminen piha-alueella, sokkeleiden ja 9-talon pyörävarasto/autokatokset huoltomaalaus, kylpyhuonekorjaukset, taloyhtiön hyvitys osuudet, IV-kanavien nuohous ja säätö, lukostojen uusinta ( Exel vanhentunut), Julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus, elementtien saumojen uusinta, saunojen remontti selvitys, sähköautojen latauspisteiden mahdollisuuden selvittäminen, vanhojen asbestipäällysteisten putkien purkaminen kellari tiloissa.