Luotsikatu 12b
10940, Hangonkylä, Hanko
5h+k+kph+s+khh/kph+p+at
160 000 €
119 m²

Tätä asuntoa myy Nana Hyry, Unelmakauppias
YKV, LKV, LVV, FM
Kaupanvahvistaja
Hima & Huvila Oy

Sijainti
Asuntoesittely
Kaksikerroksinen omakotitalo lähellä Slaktiksen rantaa
Jos etsit tilavaa isonkin perheen taloa rauhallisesta paikasta, tässä voisi olla uusi kotisi!
Tässä kaksikerroksisessa Jämerä-kivitalossa on tilaa, ilmavuutta ja kivitalon tunnelmaa. Alakerrassa on valoisa olohuone koko seinän levyisine ikkunoineen sekä erillinen työhuone/vierashuone, joka sopii hyvin myös TV-huoneeksi, kunnonkokoinen keittiö sekä v. 2009 remontoitu saunaosasto. Yläkerrassa on kolme isoa makuuhuonetta, joissa jokaisessa oma vaatehuoneensa vinokaton alla, kodinhoitohuone/kylpyhuone sekä pieni parveke.
Talon eteläseinällä on suojaisa terassi - emännän mielestä koko talon paras paikka! Pihaa on riittävästi istutuksille tai vaikka pienelle kasvimaalle, mutta nurmikkoa ei ole liikaa leikattavaksi.
Talo sijaitsee rauhallisella omakotitaloalueella ja heti kotikadun päässä on lapsiystävällinen ja matala Slaktiksen ranta, joka lämpenee usein ensimmäisenä Hangossa. Täällä nautit kesäpäivistä pitkälle iltaan, sillä ranta on länteen ilta-aurinkoon päin. Ympäristössä on paljon ulkoilureittejä mm. Tulliniemen luontopolku, joka vie manner-Suomen eteläisimpään kärkeen. Lyhyen fillarimatkan päässä löytyy muitakin kivoja rantoja kuten sympaattinen Gunnarsstrand venevajoineen. Keskustaan on noin kaksi kilometriä.
Talo sijaitsee Hangon kaupungin vuokratontilla. Nykyinen vuokrasopimus päättyy 31.12.2025. Voit jatkaa vuokrasopimusta. Uusi vuokra n. 455€/v. tai lunastaa tontin omaksi (lunastushinta 11.370€ v. 2025).
Ota yhteyttä ja sovi oma esittelysi:
Unelmakauppias Nana
Puh. 0400942052
[email protected]Perustiedot
- Sijainti
- Luotsikatu 12b, 10940, Hangonkylä, Hanko
- Huoneluku
- 5
- Asuinpinta-ala
- 119 m²
- Kokonaispinta-ala
- 119 m²
- Pinta-alan peruste
- Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu
- Kohteen tyyppi
- Omakotitalo
- Kerros
- 2
- Rakennusvuosi
- 1976
- Käyttöönottovuosi
- 1976
- Kohde myydään vuokrattuna
- Ei
- Vapautuminen
- Sopimuksen mukaan
Tilat ja materiaalit
- Keittiön kuvaus
- Puustellin tilavassa keittiössä (2003) riittää kaappitilaa ja mahtuu kokkailemaan. Varusteisiin kuuluu jääkaappi, astianpesukone, keraaminen liesi kiertoilmauunilla ja liesituuletin (hormiin). Erillinen arkkupakastin.
- Kylpyhuone
- Alakerran valoisa ja tilava kylpyhuone on uusittu 2009. Varusteisiin kuuluu sähköinen lattialämmitys, suihku, allaskaapisto ja wc-istuin seinäkkeen takana. Lattia laattaa, seinät kaakelia. Yläkerran kylpyhuoneesta on poistettu amme ja tehty siitä kodinhoitohuone. Varusteisiin kuuluu vanhat kaapistot, wc-istuin ja pk-liitäntä. Yläkerran kph alkuperäinen. Lattia laattaa, seinä paneeli/kaakeli.
- Makuuhuoneet
- Yläkerrassa kolme reilunkokoista makuuhuonetta, joissa jokaisessa erillinen vaatehuone vinokaton alla. Lisäksi alhaalla yksi makuuhuone/työhuone olohuoneen vieressä.
- Makuuhuoneiden lukumäärä
- 4
- Olohuone
- Olohuoneessa on kivitalon korkeutta ja tunnelmaa. Isoista ikkunoista on näkymät ja käynti suojaisalle terassille. Olohuoneen vieressä yksi makuuhuoneista, joka sopii hyvin myös tv- tai työhuoneeksi.
- Kodinhoitohuone
- Yläkerran kylpyhuoneesta on tehty kodinhoitohuone, jossa myös wc.
- Säilytystilojen kuvaus
- Kolme vaatehuonetta yläkerran makuuhuoneiden yhteydessä. Lisää säilytystilaa autotallissa.
- Sauna
- Kyllä
- Saunan kuvaus
- Alakerran kylpyhuoneen yhteydessä on sauna, joka uusittu 2009. Sähkökiuas.
Lisätiedot
- Asunnon kunto
- Tyydyttävä
- Parveke
- On parveke
- Terassi
- Kyllä
- Lisätietoja terassista
- Suojaisa eteläterassi
- Piha
- Kätevä ja helppohoitoinen piha, jossa ihana suojaisa eteläterassi ja tilaa myös istutuksille tai kasvimaalle. Ei liikaa leikattavaa nurmikkoa!
- Lisätietoa seinien pintamateriaaleista
- Seinät maali/tapetti.
- Lisätietoa lattioiden pintamateriaaleista
- Alakerran eteisessä, makuuhuoneessa ja olohuoneessa alkuperäinen parketti, muualla laminaatti.
Taloyhtiö ja kiinteistö
- Tontin pinta-ala
- 600 m²
- Tontin omistus
- Vuokra
- Tontin tyyppi
- Tasamaatontti
- Tontin myyntityyppi
- Koko tontti
- Maanvuokraaja
- Hangon kaupunki
- Tontin tiedot
- Tontin voi lunastaa (lunastushinta 11.370€ v. 2025) tai jatkaa vuokrasopimusta. Uusi vuokra n. 455€/v.
- Tontin vuosivuokra
- 151 €
- Vuokra-aika päättyy
- 31.12.2025
- Lisätiedot rakennusmateriaaleista
- Jämerä kivitalo, alaosa harkkorakenne, yläosa puurakenne, jossa julkisivumateriaalina puulaudoitus.
- Rakennusmateriaali
- Betoniharkko ja puu
- Lämmitysjärjestelmä
- Öljy Kph/ak: sähköinen lattialämmitys
- Ilmanvaihto
- Painovoimainen
- Vesijohto
- Kunnan
- Viemäröinti
- Saostuskaivot
- Lisätietoja viemäristä
- Saostuskaivot 2 kpl (jälkimmäinen liitetty kaupungin viemäriin). Tyhjennys 1-2v välein. Viimeksi tyhjennetty syksyllä 2024.
- Kattotyyppi
- Harjakatto
- Katon kunto
- Hyvä (uusittu 2019)
- Katemateriaali
- Pelti
- Rakennusoikeus
- 180
- Rakennusoikeus e-luku
- 0.3
- Kohteesta on energiatodistus
- Ei lain edellyttämää energiatodistusta
- Paikallistiedot
- Talo sijaitsee rauhallisella omakotitaloalueella, jossa meri ja luonto ovat ihan lähellä. Slaktiksen suojaisa ja rauhallinen matala hiekkaranta 500m, Tulliniemen luontopolku manner-Suomen eteläisimpään kärkeen 700m, Tulliniemen dyyniranta 1 km, tunnelmallinen Gunnarsinranta kalavajoineen 1 km, keskusta 2 km, Hangonkylän satama 2 km.
- Kaavatilanne
- Asemakaava
- Kuntotarkastus tehty
- 12.05.2025
- Asbestikartoitus
- Ei
- Muut rakennukset
- Autotalli
Tehdyt remontit
Alakerran saunaosasto uusittu 2009 (s+kphpwc), käyttövesiputket uusittu 2009
Katto ja aluskate uusittu 2019 (Vesivek teräsprofiilikate - pinnoitetakuu 20v ja puhkiruostumattomuustakuu 50v)
Terassi , ulko-ovet ja sisäovet uusittu 2021
Öljypoltin uusittu 2010
Kuntotarkastuksen 12.5.2025 jälkeen tehdyt korjaukset: Yläkerran WC:n sähköjohdot on rasioitu ja palovaroitin lisätty ja asennettu.