Mäenkaulantie 39

21900, Lampsijärvi, Yläne, Pöytyä
tupa+kk+2mt
127 000 €
30 m²
Kohteen tyyppi
Mökki tai huvila
Rakennusvuosi
1965
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Kalle Alkio, Asuntomyyjä, KiAT, osakas
Huoneistomarkkinat Oy LKV
Asuntoesittely
Ihastuttava mökki Pöytyän Yläneellä Lampsijärven rannalla. Oma ranta avautuu etelän ja lännen suuntaan. Mökkirakennuksen lisäksi pihapiiristä löytyy erillinen saunarakennus sekä kauempana rannasta sijaitsevat kaksi talousrakennusta. Pihapiirissä järven rannassa on lisäksi viihtyisä huvimaja, jossa voi nauttia ympäristöstä ja luonnosta vaikka pitkälle syksyyn. Mökin omaa rantaviivaa on noin 60 metriä. Mökin edustalla ranta syvenee loivasti. 6 - 8 m kohdalla on syvää. Lapsille on matalampi ranta. Saunan edustalla on laituri. Tilalla on oma porakaivo ja käytössä on ns. kesävesi. Mökin ja saunan jätevesien johtaminen on kunnossa. Lampsijärvi on Laajoen valuma-alueeseen kuuluva, Yläneellä Pöytyän kunnassa sijaitseva, noin 43 hehtaarin laajuinen järvi. Se sijaitsee Vaskijärven luonnonpuiston pohjoispuolella. Järvi saa pääosan vesistään Merijoen kautta Elijärvestä. Lampsijärven itäpäähän laskevaan jokeen tulee vettä myös Vaskijärven luonnonpuistossa sijaitsevasta Iso-Valasesta sekä joen eteläpuolisilta Haraissuolta ja Pajusuolta. Lampsijärvessä ei saa käyttää moottoriveneitä, eikä muita polttomoottorikulkuneuvoja. Täällä puhdas luonto on oikeasti lähellä ja läsnä. Ehdottomasti tutustumisen arvoinen kohde. Pöytyällä on tilaa olla, elää ja nauttia. HUOM. POHJAKUVAT PYRITÄÄN PÄIVITTÄMÄÄN NETTIIN MAHDOLLISIMMAN PIAN. VIIMEISTÄÄN VIIKOLLA 34. Tiedustelut: 040 7799 508 Kalle. Tavoittaa puhelimella joka päivä klo 8-20. www.huoneistomarkkinat.com Suunnitteletko asuntosi vaihtoa? Ota minuun yhteyttä.
Perustiedot
Sijainti
Mäenkaulantie 39, 21900, Lampsijärvi, Yläne, Pöytyä
Huoneluku
3
Asuinpinta-ala
30 m²
Kokonaispinta-ala
30 m²
Lisätiedot pinta-alasta
Omistajalta saadun tiedon mukaan mökkirakennuksen p-a on n. 30 m² ja katettu kuisti on n. 7 m² = n. 37 m². Saunarakennuksen p-a on n. 10 m² ja katettu kuisti on n. 5 m² = 15 m². Huvimajan pinta-ala on 9 m². Puuvaja + varaston p-a on n. 12 m² ja talousrakennuksen p-a on n. 12 m². Pöytyän kunnan rakennus- ja huoneistorekisteriotteen (epävirallinen) mukaan mökin kerrosala on n. 30 m², saunarakennuksen kerrosala on n. 10 m², talousrakennuksen kerrosala on n. 6 m² ja kokonaisala on n. 12 m².
Kohteen tyyppi
Mökki tai huvila
Kerros
1
Rakennusvuosi
1965
Lisätietoja rakennusvuodesta
Mökki on rakennettu 1965, sauna 1964, huvimaja 2005, puuvaja+varasto 1966, talousrakennus 2015.
Kohde myydään vuokrattuna
Ei
Hinta ja kustannukset
Velaton hinta
127 000 €
Myyntihinta
127 000 €
Tiemaksut (€/vuosi)
60 €
Kiinteistövero (€/vuosi)
222,33 €
Sähköliittymä siirtyy
Kyllä
Neliöhinta
4 233,33 € / m²
Lisätietoja maksusta
Tiemaksu on n. 50-60 € / v. Tiemaksuun ei kuulu lumen auraus. Vesihoitokunnan maksu n. 55 € / v. Sisältää vesien hoidon sekä jätehuollon. Jätekaivojen tyhjennys taksan mukaan.
Tilat ja materiaalit
Keittiön kuvaus
Kaapistot, sähköliesi, jääkaappi, viemäri. Keittiön lattian alla tuulettuva betonipotero (viileäsäilytykseen) toinen viileäsäilyspaikka on saunan takana (betonirengas).
Kylpyhuone
Erillinen saunarakennus jossa pesutila / sauna.
WC Lukumäärä
1
Erillinen WC
Ulko wc.
Makuuhuoneet
Mökkirakennuksessa on kaksi erillistä makuutilaa, jossa kummassakin tilat kahdelle.
Makuuhuoneiden lukumäärä
2
Olohuone
Tuvassa on takka takkasydämellä.
Säilytystilojen kuvaus
Kylmää varastotilaa.
Saunan kuvaus
Erillinen saunarakennus, jossa pesutila / sauna, sekä tupa.
Takka
Takka
Lisätiedot
Asunnon kunto
Hyvä
Terassi
Kyllä
Ranta
Oma ranta
Omaa rantaa (m)
60
Lisätietoja rannasta
Omaa rantaa n. 60 m. Mökin kohdalta loivasti viettävä kalliopohja, syvää n. 8 - 10 m päässä. Vieressä matala lasten uintipaikka. Saunan kohdalla on laituri.
Vesistön nimi
Lampsijärvi
Kohde on saaressa
Ei
Muut tilat
Saunan yhteydessä tupa se pihapiirissä erillinen huvimaja.
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot
Lampsijärvi: Järven pituus on n. 2 km, leveys n. 100 - 500 m. Pinta-ala on n. 43 ha. Lampsijärven määräykset: - Järvessä ei saa pestä, eikä huuhdella mattoja, eikä muutakaan pyykkiä, eikä ruoka-astioita. Yhteisestä sopimuksesta järvellä ei käytetä moottoriveneitä, eikä muita polttomoottorein liikkuvia kulkuneuvoja.
Taloyhtiö ja kiinteistö
Tontin pinta-ala
3 900 m²
Tontin omistus
Oma
Tontin myyntityyppi
Koko tontti
Tontin tiedot
Kallioinen järvenrantatontti. Uimaan pääsee myös rannasta ilma laituria
Lisätiedot rakennusmateriaaleista
Saunarakennus on 6" pyöröhirttä ja saunarakennus on 5" pyöröhirttä. Muut rakennukset ovat höylähirsirakenteisia
Rakennusmateriaali
Puu
Lämmitysjärjestelmä
Sähkö
Ilmanvaihto
Painovoimainen ilmanvaihto
Vesijohto
Porakaivo
Lisätietoja vesiputkesta
Tontti on kallioinen ja vesijohto on pinnassa. Talveksi vesijohto tulee tyhjentää.
Viemäröinti
Saostussäiliö ja imeytyskenttä
Lisätietoja viemäristä
Mökin ja saunan jätevesille on suodatinsäiliöt ja niissä suodatinkenttä. Tilalla on ns. kantovesi.
Kattotyyppi
Harjakatto
Kohteesta on energiatodistus
Kohteella ei energiatodistuslain nojalla tarvitse olla energiatodistusta
Kiinteistöön kuuluu
Vapaa-ajan asunto, ulkosauna, huvimaja sekä rannasta kauempana olevat varastorakennukset.
Tie perille
Kyllä
Palvelut
Yläne n. 17 km Riihikoski n. 39 km Eura n. 40 km Laitila 41 km Huittinen n. 58 km Turku n. 68 km
Kaavoitustiedot
Pöytyän kunta.
Rakennusvaihe
Valmis
Asbestikartoitus
Ei
Lisätietoa muista rakennuksista
Sauna, huvimaja, 2xvarasto