Notkontie 82
15540, Villähde, Lahti
2h+kt+s+wc
40 000 €
64 m²

Tätä asuntoa myy Rami Lehto, Kiinteistönvälittäjä, LKV
Huoneistokeskus Oy | Lahti

Sijainti
Asuntoesittely
Pieni, mutta avara koti Nastolan palveluiden lähellä remonttitaitoiselle.
Nykyinen omistaja on aloittanut tämän 1960 valmistuneen kodin remontoinnin ja nyt koti odottaa remontille jatkajaa.
Keittiössä ja makuuhuoneessa Tulikiven tulisijat, luomassa tunnelmaa ja lämpöä.
Olohuoneessa ilmalämpöpumppu lämmittää ja viilentää tarpeen vaatiessa.
Kiinteistö on liitetty kunnan vesi- ja viemäriverkostoon, mutta tällä hetkellä vain wc on liitetty siihen.
Tämä koti vapautuu nopeasti.
Ota yhteyttä ja sovi oma esittelyaikasi!
Huoneistokeskus Lahti
Rami Lehto
Kiinteistönvälittäjä, LKV
Puh. 044 730 4768 / [email protected]
Perustiedot
- Sijainti
- Notkontie 82, 15540, Villähde, Lahti
- Asuinpinta-ala
- 64 m²
- Muu pinta-ala
- 0 m²
- Kokonaispinta-ala
- 64 m²
- Lisätiedot pinta-alasta
- Rakennusluvan mukaan Kerrosala 75 m2. Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Todellinen pinta-ala voi siis olla esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
- Kohteen tyyppi
- Omakotitalo
- Kerros
- 1
- Rakennusvuosi
- 1960
- Käyttöönottovuosi
- 1960
- Kohde myydään vuokrattuna
- Ei
- Vapautuminen
- Sopimuksen mukaan
Tilat ja materiaalit
- Keittiön kuvaus
- Seinät levyä (haltex?). Keittiön viemärilinja uusittava ja liitettävä kunnan viemäriin, joka tulee taloon.
- Keittiön lattiat
- Muovimatto
- Keittiön seinät
- Maali
- Keittiön varusteet
- Jääkaappipakastin, liesituuletin, liesi, ja uuni
- Liesi
- sähköliesi, leivinuuni puuliesi
- Kylpyhuone
- Suihkutilat sijaitsevat saunassa. Saunan viemäröinti pitää uusia ja liittää kunnan viemärilinjaan, joka tulee taloon sisälle.
- Kylpyhuoneen seinät
- Puu
- Kylpyhuoneen lattiat
- Betoni
- Kylpyhuoneen varusteet
- Suihku
- WC Lukumäärä
- 1
- WC:n lattiat
- Laatta
- WC:n seinät
- Puu
- Makuuhuoneiden lukumäärä
- 1
- Makuuhuoneiden seinät
- Puu
- Makuuhuoneiden lattiat
- Parketti
- Olohuoneen seinät
- Puu
- Olohuoneen lattiat
- Parketti
- Kodinhoitohuoneen seinät
- Maali
- Kodinhoitohuoneen lattiat
- Muovimatto
- Kohteen säilytystilat
- Ulkovarasto ja muu erillinen varasto
- Sauna
- Kyllä
- Kiuas
- Puukiuas
- Takka
- Hormi olemassa ja takka
Lisätiedot
- Asunnon kunto
- Välttävä
- Lisätietoja kunnosta
- Rakennus vaatii saneerausta.
- Ranta
- Oikeus vesialueisiin
- Muuta kauppaan kuuluvaa
- Lisätietoja sisältyvistä varusteista: lämminvesivaraaja
Taloyhtiö ja kiinteistö
- Tontin pinta-ala
- 2 017 m²
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin tyyppi
- Tasamaatontti
- Tontin myyntityyppi
- Koko tontti
- Rakennusmateriaali
- Puu
- Lämmitysjärjestelmä
- Puu Ilmalämpöpumppu Sähkö uuni/takka
- Lisätietoja viemäristä
- Kiinteistön wc liitetty kunnan viemäriverkkoon. Uuden omistajan täytyy liittää kiinteistön muut viemärit myös kunnan viemäriverkkoon.
- Kattotyyppi
- Harjakatto
- Katon kunto
- Tyydyttävä
- Katemateriaali
- Peltikate
- Tie perille
- Kyllä
- Palvelut
- Nastolan kauppakaari noin 2 km.
- Kaavatilanne
- Yleiskaava
- Kaavoitustiedot
- Yleiskaava (398-Y-205). Voimaantulo 12.2.2025. Rakennusjärjestyksen kohdan 4.1 mukainen suunnittelutarvealue. Määräys Suunnittelutarvealue käsittää Lahden yleiskaavassa ja osayleiskaavoissa määritellyt kyläalueet, sekä tämän rakennusjärjestyksen liitekartassa osoitetut alueet. Suunnittelutarvealue ei ole voimassa alueilla, joilla on suoraan rakentamista ohjaava yleiskaava (AKL 44 § ja 72 §), asemakaava tai ranta-asemakaava. Lisäksi suunnittelutarvealuetta koskevia säännöksiä noudatetaan AKL 16 §:n mukaisissa kohteissa. Yleiskaavan tai rakennusjärjestyksen määräys alueen osoittamisesta suunnittelutarvealueeksi on voimassa enintään 10 vuotta kerrallaan. Lisätietoja Suunnittelutarvealueella tarkoitetaan aluetta, jonka käyttöön liittyvien tarpeiden tyydyttämiseksi on syytä ryhtyä erityisiin toimenpiteisiin, kuten teiden, vesijohdon tai viemärin rakentamiseen taikka vapaa-alueiden järjestämiseen. Suunnittelutarvealuetta koskevia säännöksiä sovelletaan myös sellaiseen rakentamiseen, joka ympäristövaikutusten merkittävyyden vuoksi edellyttää tavanomaista lupamenettelyä laajempaa harkintaa. Suunnittelutarvealueelle rakennettaessa rakentamisluvan yhteydessä arvioidaan sijoittamisen edellytykset rakentamislain 46 §:n mukaisesti. Sijoittamisen edellytykset voidaan arvioida myös erikseen sijoittamisluvalla hakijan hakemuksesta ennen rakentamisluvan hakemista. Lisätietoja Lahden kaupunki, p. 03 814 2355
- Asbestikartoitus
- Ei
- Lisätietoa asbestikartoituksesta
- Rakennus on valmistunut ennen vuotta 1994 eikä asbestikartoitusta ole tehty.
- Muut rakennukset
- Liiteri ja vaja