Omenajärvenpolku 26

35220, Eräjärvi, Orivesi
2-3h + k + ph/s + et + ter
90 000 €
75 m²
Kohteen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
1920
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Miska Panttila, Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLAT
LKV OGZ | Ketju Asunnot Tampere Oy
Asuntoesittely
Tehokkaat ja hyväkuntoiset tilat hirsitalossa maaseudun rauhassa!
Tämä kompakti koti tarjoaa ainutlaatuisen tilaisuuden asua rauhallisessä. Tämä viehättävä, vuonna 1920 rakennettu hirsitalo sijaitsee omalla 2300 m² tontilla, jota ympäröi kaunis metsämaisema. Talon ympäristö takaa oman rauhan, sillä naapurit eivät ole aivan vieressä. Koti on hyvässä kunnossa ja siinä on tehty isompiakin remontteja, kuten ikkunoiden, jätevesijärjestelmän ja keittiön uusiminen. Keittiö on varustettu puuhellalla, joka lämmittää laatoitetettujen alueiden lattialämmössä kiertävää vettä. Näin talo lämpenee tasaisen tehokkaasti. Lisäksi talosta löytyy varaava takka, joka tuo lämpöä ja tunnelmaa kylminä talvipäivinä. Lämmitys hoituu huolettomasti sekä ylä- että alakerrasta löytyvillä ilmalämpöpumpuilla. Sähköpattereita ei ole juuri lämmitykseen tarvittu. Asunnon kaksi kerrosta tarjoavat tilavat ja valoisat huoneet, joissa on paljon luonnonvaloa. Yläkerrassa on säilytystilaa ja alakerrasta löytyy märkätilat. Pihalta löytyy vehreyden lisäksi vanha sauna ja puuvarasto, jotka kaipaavat kunnostusta. Talon etelä-itä -suuntainen terassi on täydellinen paikka nauttia ilta-auringosta ja ympäröivästä luonnosta. Sijainti on ihanteellinen luonnon ystäville, sillä lähellä on useita vesistöjä ja metsäreittejä. Lähikauppa sijaitsee vain 2,5 kilometrin päässä Eräjärvellä ja tiet ovat hyvin hoidettuja ympäri vuoden. Tämä koti tarjoaa tehokkaissa neliöissä rauhallisen ja luonnonläheisen elämänlaadun, josta moni haaveilee. Jos etsit paikkaa, jossa yhdistyvät historia, luonnonläheisyys ja nykyaikaiset mukavuudet, tämä voi olla juuri sinun uusi kotisi. Kiinnostuitko? Ole yhteydessä ja kysy näyttöä! -------------------------- Miska Panttila Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV LKV organization [email protected] Haluatko myydä oman asuntosi ennen uuden ostamista? Soita ja pyydä minut ilmaiselle arviokäynnille!
Perustiedot
Sijainti
Omenajärvenpolku 26, 35220, Eräjärvi, Orivesi
Huoneluku
3
Asuinpinta-ala
75 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Pinta-alan peruste
Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu
Lisätiedot pinta-alasta
Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu SFS 5139 -nykystandardin mukaan, ja saattaa näin ollen poiketa oleellisestikin ilmoitetusta. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen.
Kohteen tyyppi
Omakotitalo
Kerros
2
Rakennusvuosi
1920
Kohde myydään vuokrattuna
Ei
Vapautuminen
Sopimuksen mukaan
Hinta ja kustannukset
Myyntihinta
90 000 €
Kiinteistövero (€/vuosi)
110 €
Sähköliittymä siirtyy
Kyllä
Neliöhinta
1 200 € / m²
Lisätietoja maksusta
Sähkönkulutus (sis. lämmitys) ollut karkeasti 20-80€/kk, riippuen kuukaudesta. Talvikuukausina enemmän. Tiemaksu noin 120€/vuosi.
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön kuvaus
Puuhella, joka lämmittää eteisen ja keittiön laattalattioissa kiertävän lattialämmityksen veden ja lämmittää näin tehokkaasti koko taloa.
Keittiön lattiat
Laatta ja lauta
Keittiön seinät
Puu ja maali
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, uuni, liesi, ja astianpesukone
Liesi
Puuhella ja sähköhella
Kylpyhuone
Pesutilojen yhteydessä vanha saunatila, joka ei ole käytössä, vaan toimii nykyään varastotilana. Pihasauna on purkukuntoinen.
Kylpyhuoneen seinät
Kaakeli ja paneeli
Kylpyhuoneen lattiat
Laatta
Kylpyhuoneen varusteet
WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peili, pesuallas, ja bidee-suihku
Makuuhuoneet
Yläkerrassa toisella sivulla tehty liukuovella säilytystilaa vintin sivulle.
Makuuhuoneiden seinät
Paneeli
Makuuhuoneiden lattiat
Lauta
Olohuoneen seinät
Paneeli
Olohuoneen lattiat
Lauta
Kohteen säilytystilat
Kaapistot ja kylmä ulkovarasto
Sauna
Ei
Takka
Varaava takka
Lisätiedot
Asunnon kunto
Hyvä
Parveke
Ei parveketta
Terassi
Kyllä
Lisätietoja terassista
Etelä-itä -suuntainen terassi ilta-aurinkoon.
Piha
Rajoittuu metsään jokaiselta reunalta. Tällä hetkellä vieressä pientä metsää/kuusikkoa. Ei asuttuja taloja heti rajan vieressä.
Ranta
Ei rantaa
Hissi
Ei
Kohde on saaressa
Ei
Muuta kauppaan kuuluvaa
Polttopuut kuuluvat kauppaan
Kauppaan ei kuulu
Irtain.
Taloyhtiö ja kiinteistö
Tontin pinta-ala
2 300 m²
Tontin omistus
Oma
Tontin tyyppi
Tasamaatontti
Tontin myyntityyppi
Koko tontti
Rakennusmateriaali
Hirsi
Lämmitysjärjestelmä
Sähkö Puu 2x ilmalämpöpumppu
Ilmanvaihto
Painovoimainen ilmanvaihto
Vesijohto
Vesiosuuskunta
Viemäröinti
Saostussäiliö
Kattotyyppi
Harjakatto
Katemateriaali
Tiili
Kohteesta on energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla
Tie perille
Kyllä
Paikallistiedot
Todella rauhallinen sijainti lähellä vesistöjä. Lähikauppa Eräjärvellä 2,5km. Tiet hoidettu myös talvisin.
Kaavatilanne
Kaavoittamaton
Kaavoitustiedot
Lisätiedot kaavoituksesta: Oriveden kaupunki.
Rakennusvaihe
Valmis
Asbestikartoitus
Ei
Lisätietoa muista rakennuksista
Vanha heikkokuntoinen sauna sekä puuvarasto.
Tehdyt remontit
Ikkunat uusittu. Jätevesijärjestelmä uusittu. Keittiöremontti tehty. Pintaremonttia tehty sisällä. Terassi rakennettu uudelleen.