Solbackankuja 10
02880, Veikkola, Kirkkonummi
5 mh, 2 oh, rt, k, 2 vh, khh, erill.wc, 2 kph, s/psh/pkh, tkh, harrastetila
525 000 €
271 m²
Tätä asuntoa myy Pia Ajamo-Vuojolahti, Myyntipäällikkö, KiLAT
Kiinteistönvälitys Riitta Väänänen Lkv Oy

Sijainti
Asuntoesittely
HULPPEA KOKONAISUUS
Kaipaatko ympärillesi rauhaa ja kaikille omaa tilaa? Pidätkö illanistujaisista ja ystävien kestitsemisestä? Rakastatko vehreää pihapiiriä, missä voi toteuttaa kaikki puutarhaunelmat? Selvä, tule sitten kanssani kierrokselle tähän tilavaan ja hyvin hoidettuun kotiin!
Monet suuret ja kalliit perusparannukset, kuten ikkunat, ulko-ovet, vesikatto, maakaapelointi ja lämmitysmuodon muuttaminen vesikiertoiseksi patterilämmitykseksi, on jo tehty. Talon kolme varaavaa tulisijaa ja älykäs toiminto lämmityksen ajastukselle pitävät kustannukset kurissa.
Valoisan kodin ylemmässä kerroksessa on peräti viisi makuuhuonetta ja kaksi erillistä olohuonetta. Avaran ruokailutilan ja keittiön välistä pääsee parvekkeelle ja kaksi erillistä kylpyhuonetta auttavat aika lailla arjen pyörittämisessä. Ja vaatehuonekin on jo pienen makuuhuoneen kokoinen. Alakerta pitää sisällään hulppean saunaosaston, kodinhoitotilan, erillisen WC:n, takkahuoneen ja hulppean tilan joko harrastamiseen, vieras- tai vaikka työkäyttöön. Alakerrassa on talon toinen vaatehuone ja kaksi erillistä uloskäyntiä, joten tilojen hyödyntäminen on tehty todella helpoksi.
Entäs tämä sitten: autotalleja on peräti kolme - yksi yhden auton ja toinen kahden auton mentävä. Täällä ei nyt kyllä tila ihan heti lopu kesken.
Vaikka ilmakuvista voisi luulla, että ollaan ihan metsässä, niin kaikki palvelut ovat vain neljän kilometrin päässä: päiväkodit, koulut ja suuremmat ruokakaupat Matkaa kehä III:sen kupeeseen on alle 20 km ja Helsingin keskustaan n. 30 km.
Tämän hulppean talon ympärillä on maata n. 1,3 hehtaaria ja pihalla kasvaa mm. yli 30 erilaista puulajia, osa aika erikoisiakin - vai oletko joskus kuullut mantsurian jalopähkinästä tai katsurasta? Jos et, tervetuloa katsomaan!Perustiedot
- Sijainti
- Solbackankuja 10, 02880, Veikkola, Kirkkonummi
- Huoneluku
- 7
- Asuinpinta-ala
- 271 m²
- Muu pinta-ala
- 150 m²
- Kokonaispinta-ala
- 421 m²
- Pinta-alan peruste
- Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu
- Lisätiedot pinta-alasta
- Yläkerran kerrosala on 204,48 m², pohjakerroksen kerrosala on 66,18 m² = 270,66 m². Pohjakerroksen kolme autotallia ja kylmä varastotila 150 m². Kokonaisala 421 m².
- Kohteen tyyppi
- Omakotitalo
- Kerros
- 2
- Rakennusvuosi
- 1975
- Lisätietoja rakennusvuodesta
- Alkuperäinen osa (eteinen, kph, olo/ruokailuhuone, parveke, keittiö, käytävä ja kaksi makuuhuonetta + alakerrasta saunaosasto, khh, wc, takkahuone, harrastetila/työhuone + vh, yhden auton tallo) on lopputarkastettu 1979. Laajennusosa (toinen olohuone, kolme makuuhuonetta, kph, vh, käytävä, katettu terassi omalla sisäänkäynnillä + alakerrasta kahden auton talli, kylmä varastotila ja pannuhuone) 1983.
- Käyttöönottovuosi
- 1975
- Kohde myydään vuokrattuna
- Ei
- Vapautuminen
- 2 kk kaupanteosta/sopimuksen mukaan
Hinta ja kustannukset
- Myyntihinta
- 525 000 €
- Kokonaissähkön kulutustiedot
- 22800 kWh / vuosi
- Vesi ja jätevesi (€/kk)
- 30 €
- Tiemaksut (€/vuosi)
- 308,20 €
- Kiinteistövero (€/vuosi)
- 1 007,56 €
- Sähköliittymä siirtyy
- Kyllä
- Neliöhinta
- 1 937,27 € / m²
- Lisätietoja maksusta
- Kyseessä 3-henkisen perheen kulutustiedot. Vuonna 2024 sähkönkulutuksen kokonaiskustannus oli vain n. 2000 €. Kiinteistön omistajilla on käytössään sovellus, millä voidaan ajastaa patterilämmityksen käyttö edullisinta pörssisähköä hyödyntäen. Sähkönkulutus on suuresti riippuvainen mm. lämmityskauden pituudesta ja keskilämpötilasta, asunnon lisälämpötilasta, perheen koosta, kulutustottumuksista sekä sähkölaitteiden kunnosta, iästä ja energiatehokkuudesta. Vesi- ja jätemaksut oman kulutuksen ja vesiosuuskunnan taksojen mukaisesti (puhdas vesi 2,90 €/m³, jätevesi 2,85 €/m³ + perusmaksu 30 €/kk/koko talous. Puhtaanapito HSY:n taksojen mukaisesti. Lisäksi takkapuut, vakuutukset ja nuohous. Tiehoitokunnan maksu määräytyy käytetyn tien pituudesta, autojen lukumäärästä ja tyypistä sekä tien kunnossapitotarpeesta. Oman pihan aurauksen voi tilata halutessaan samalta urakoitsijalta, joka hoitaa tiekunnan alueet.
Tilat ja materiaalit
- Keittiön kuvaus
- Vesikiertoinen lattialämmitys.
- Keittiön lattiat
- Laatta
- Keittiön seinät
- Maali
- Keittiön varusteet
- Jääkaappi (täyskorkea), erillinen pakastin (täyskorkea), erillisuuni, astianpesukone, liesituuletin (hormiin), keraaminen liesitaso, ja mikroaaltouuni
- Kylpyhuone
- - Alakerrassa saunatilat ja erillinen wc. - Yläkerrassa 2 erillistä kylpyhuonetta, joissa wc-istuimet. - Sähköinen lattialämmitys, termostaatilla. Erillis-wc:ssä patterilämmitys.
- Kylpyhuoneen seinät
- Kaakeli
- Kylpyhuoneen lattiat
- Laatta
- Kylpyhuoneen varusteet
- Suihku ja lattialämmitys (sähköinen, termostaatilla)
- WC Lukumäärä
- 1
- Erillinen WC
- Alakerrassa erillinen wc, missä sähköpatterilämmitys.
- WC:n lattiat
- Laatta
- WC:n seinät
- Maali
- Makuuhuoneet
- MH 1 ja 2: parkettilattia (vanha puoli) MH 3-5: lautalattia (uusi puoli)
- Makuuhuoneiden lukumäärä
- 5
- Makuuhuoneiden seinät
- Maali ja tapetti
- Olohuone
- OH 1: parkettilattia (vanha puoli) OH 2: lautalattia (uusi puoli)
- Olohuoneen seinät
- Maali
- Kodinhoitohuoneen varusteet
- Pesukoneliitäntä, pöytätaso, ja pesuallas
- Kodinhoitohuoneen seinät
- kivi maalattu
- Kodinhoitohuoneen lattiat
- Betoni
- Kohteen säilytystilat
- Kaapistot, vaatehuone ja kylmä ulkovarasto
- Sauna
- Kyllä
- Kiuas
- Sähkökiuas
- Takka
- Varaava takka
Lisätiedot
- Asunnon kunto
- Tyydyttävä
- Parveke
- On parveke
- Parvekkeen ilmansuunta
- Lounas
- Terassi
- Kyllä
- Piha
- Tilalla on puutarhavesikaivo, mitä voi käyttää esim. kasvien kasteluun ja auton pesuun. Tilalla on n. 30 erilaista puulajia (mm. lehmus, saarni, tammi, kynäjalava, tervaleppä, mantsurian jalopähkinä, katsura, taatan pihlaja, mustakuusi, sembramänty, purppuraomenapuu, vuorimänty, terijoensalava, koripaju), hyötykasveja (mm. viinimarjoja, vadelmia, tyrniä, marja-aronia, isotuomipihlaja, omenapuu, kriikunoita) sekä erilaisia pensaita ja perennoja.
Taloyhtiö ja kiinteistö
- Tontin pinta-ala
- 1,32 ha
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin myyntityyppi
- Koko tontti
- Lisätiedot rakennusmateriaaleista
- Puurunkoinen, tiiliverhoiltu, alakerta harkkoa + rappaus.
- Rakennusmateriaali
- Puu ja tiili
- Lämmitysjärjestelmä
- Puu Sähkö Kustannukset: 22800 kWh / vuosi vesikiertoinen patterilämmitys, 3 varaavaa takkaa
- Ilmanvaihto
- Painovoimainen ilmanvaihto
- Vesijohto
- vesiosuuskunta
- Viemäröinti
- vesiosuuskunta
- Kattotyyppi
- Aumakatto
- Katon kunto
- Hyvä, uusittu 2006
- Katemateriaali
- Pelti
- Lisätietoa rakennusoikeudesta
- Enimmäisrakennusoikeus Kirkkonummen rakennusjärjestyksen § 19 mukaan. Lopullinen rakennusoikeus suunnittelutarveratkaisunpäätöksen mukaan. Enimmäisrakennusoikeus omakotitalolle rak.järj. mukaan enintään 600 k-m² + enintään 150 k-m² talousrakennuksille (enintään 100 k-m²/talousrakennus) + 30 k-m² saunarakennukselle. Vapaa-ajan asunnon vastaava enimmäisrakennusoikeus 150 k-m² + 70 k-m² + 30 k-m². Rakennusjärjestyksen mukainen rakennusoikeus on rakennuspaikkakohtainen.
- Kohteesta on energiatodistus
- Ei lain edellyttämää energiatodistusta
- Lisätietoja liikenneyhteyksistä
- Linja-autopysäkille n. 2 km, lentokentälle n. 40 km (n. 30 min.)
- Tie perille
- Kyllä
- Palvelut
- K-Market, 3 km, Veikkolassa 4 km päässä kaikki muut palvelut
- Koulut
- Ala- ja yläkoulut Veikkolassa n. 4 km, lukio Vihdissä n. 12 km ja Espoossa n. 16 km
- Kaavatilanne
- Yleiskaava
- Kaavoitustiedot
- Kirkkonummen kunta.
- Rakennusvaihe
- Valmis
- Asbestikartoitus
- Ei
Tehdyt remontit
- Suorasähkölämmitys muutettu vesikiertoiseksi patterilämmitykseksi 1989
- Saunaosasto 1999 (ed. omistajan toimesta)
- Kylpyhuoneet 2001 (ed. omistajan toimesta)
- Keittiö 2002 (ed. omistajan toimesta)
- Tulisijat 3 kpl (yksi vanha purettu ja tilalle laitettu uusi, kaksi muuta uusia) 2003 ja 2004
- Ilmakaapelit vaihdettu maakaapeleiksi 2004
- Alakerran ikkunat ja ovet 2004
- Yläkerran ikkunat ja ovet 2005
- Autotallin ovet 3 kpl (yksi automaattiovi) 2005
- Vesikatto, kattoturvatuotteet ja sadevesijärjestelmä 2006
- Lämminvesivaraaja (käyttöveden, 300 l) 2007
- Terassi 2008
- Vesiosuuskuntaan liittyminen 2009
Lisätietoa:
Käyttövedelle on oma, 300 litrainen lämminvesivaraaja. Koko talon lämmitykseen tarvittavaa 3000 litraista varaajaa käytetään vain kylmänä kautena ja sitä voi lämmittää myös vain puilla, ei ole välttämätöntä käyttää sähköä.