Sompasentie 4
15460, Mäkelä, Lahti
3h+k+wc+sauna+autotalli
74 000 €

Tätä asuntoa myy Juha Orjala, HTM, LKV
Julkinen kaupanvahvistaja
Nastolan Kiinteistönotariaatti Oy LKV

Sijainti
Asuntoesittely
Lahden Mäkelässä omakotitalo rakennuksineen, iso tila rajoittuu Seestaanjokeen
Tämä viehättävä omakotitalo sijaitsee rauhallisella asuinalueella Lahden Mäkelässä, Lahti-Helsingin moottoritien läheisyydessä. Lahden ydinkeskustaan on n. 17 kilometriä. 1940-luvun lopulla rakennettu talo on kokenut laajennuksia, ja sen osittainen loppukatselmus on suoritettu vuonna 2012, ja lopullinen katselmus on tehty kesäkuussa 2024.
Talon kaksi makuuhuonetta tarjoavat tilaa perheelle tai pariskunnalle, ja olohuone sekä keittiö luovat viihtyisän tilan yhteiseen ajanviettoon. Keittiössä on mm. vanha leivinuuni luomassa tunnelmaa. Talon alakerrassa on viihtyisät saunatilat ja autotalli.
Monet tulisijat ja lattialämmitys takaavat mukavuuden ympäri vuoden. Talo sijaitsee omalla isolla tontilla, ja sen pihapiiri tarjoaa mahdollisuuden nauttia ulkoilmasta. Omaa joenrantaa on n. 80 m. ja rannalla on sauna-aihio.
Tartu tilaisuuteen ja tee tästä kiinteistökokonaisuudesta omasi! Sijainti tarjoaa hyvät kulkuyhteydet ja rauhallisen ympäristön, joka sopii mainiosti perheille tai luonnonläheistä asumista arvostaville.Perustiedot
- Sijainti
- Sompasentie 4, 15460, Mäkelä, Lahti
- Huoneluku
- 3
- Kokonaispinta-ala
- 160 m²
- Pinta-alan peruste
- Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu
- Kohteen tyyppi
- Omakotitalo
- Lisätietoja rakennusvuodesta
- 1940-luvun lopulla rakennettu rintamamiestalotyyppinen omakotitalo, missä laajennusta aloitettu tekemään v. 2010. Osittainen loppukatselmus tehty v. 2012 ja loppukatselmus kesäkuussa 2024.
- Kohde myydään vuokrattuna
- Ei
- Vapautuminen
- Heti
Tilat ja materiaalit
- Keittiön lattiat
- Laatta
- Keittiön seinät
- Maali
- Keittiön varusteet
- Jääkaappi, uuni, liesi, liesituuletin, ja leivinuuni
- Liesi
- Keraaminen liesi
- Kylpyhuoneen seinät
- Kaakeli
- Kylpyhuoneen lattiat
- Laatta
- Kylpyhuoneen varusteet
- WC-istuin, pesukoneliitäntä, peili, ja allaskaappi
- Makuuhuoneiden lukumäärä
- 2
- Makuuhuoneiden seinät
- Maali
- Makuuhuoneiden lattiat
- Laminaatti
- Olohuoneen seinät
- Maali
- Olohuoneen lattiat
- Laminaatti
- Kohteen säilytystilat
- Ullakko
- Sauna
- Kyllä
- Kiuas
- Sähkökiuas
Lisätiedot
- Asunnon kunto
- Tyydyttävä
- Ranta
- Omaa joen rantaviivaa
- Vesistön nimi
- Seestaanjoki
Taloyhtiö ja kiinteistö
- Tontin pinta-ala
- 1,554 ha
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin myyntityyppi
- Koko tontti
- Tontin tiedot
- Iso, monien mahdollisuuksien tontti. Seestaanjoen rantaa n. 80 m. Joki tällä kohdalla n. 4-5 m. leveä. Rannalla keskeneräinen siirtohirsinen saunarakennus.
- Rakennusmateriaali
- Puu
- Lämmitysjärjestelmä
- Sähkö Lattialämmitys Uuni ja takka
- Vesijohto
- Porakaivo
- Viemäröinti
- Umpisäiliö
- Kattotyyppi
- Harjakatto
- Katemateriaali
- Pelti
- Kohteesta on energiatodistus
- Ei lain edellyttämää energiatodistusta
- Liikenneyhteydet
- Sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvä kulkuyhteys
- Lisätietoja liikenneyhteyksistä
- Lahti-Helsinki moottoritie lähellä. Lahden ydinkeskustaan n. 17 km.
- Tie perille
- Kyllä
- Kaavatilanne
- Kaavoittamaton
- Rakennusvaihe
- Valmis
- Asbestikartoitus
- Ei
- Muut rakennukset
- Talousrakennus/talli 63 m2, valmistumisvuosi 1950. Autotalli 19 m2, valmistumisvuosi 1994. Joen rannalla siirtohirsirakenteinen sauna. Uudehko peltikate ja piippu valettu muuten keskeneräinen.