Terhokuja 1 C

01710, Pähkinärinne, Vantaa
2h+avok+sauna, tilava lasitettu parveke
109 000 € (2 505,75 € / m²)
43,5 m²
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1994
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Yhtiövastike
274,62 € / kk
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Pia Hurme, Yrittäjä, toimitusjohtaja, kaupanvahvistaja, LKV, LVV, Ked, YEAT
LKV Tuija Hurme Oy
Asuntoesittely
Näppärä saunallinen kaksio vehreässä ympäristössä!
Tämä siisti ja hyvin pidetty asunto tarjoaa loistavat puitteet mukavaan asumiseen. Asunnossa on avokeittiö, joka yhdistyy saumattomasti olohuoneeseen, luoden avaran ja valoisan tilan. Vuonna 2015 remontoitu keittiö on varustettu nykyaikaisilla laitteilla. Makuuhuoneessa on hyvät säilytystilat. Lisäksi asunnossa on oma sauna, jossa rentoutua päivän päätteeksi. Tilava lasitettu parveke toimii loistavasti lisähuoneena keväästä syksyyn. Asunto sijaitsee vehreällä pientaloalueella, joka on erityisesti lapsiperheiden suosiossa. Läheltä löytyvät niin leikkipaikat kuin hyvät ulkoilumahdollisuudet Lammaslammen ympäristössä. Pähkinärinteen alue on tunnettu kulttuurihistoriallisesta arvostaan ja luonnonsuojelualueestaan. Liikenneyhteydet ovat erinomaiset: bussit kulkevat aivan vierestä Helsinkiin, Espooseen ja Myyrmäkeen. Myyrmäen juna-asema on noin 4 km päässä, josta Kehärata vie nopeasti Helsinkiin ja lentokentälle. Alueelta löytyy myös monipuoliset palvelut, kuten lähikaupat, ravintolat ja Pähkinärinteen ostoskeskus. Asunto-Oy Vantaan Terhokuja 1:ssä on tarjolla vuokrattavia autopaikkoja, ja taloyhtiö tarjoaa asukkailleen myös taloyhtiölaajakaistan. Tämä kohde on loistava valinta esimerkiksi yksin eläjälle, ensiasunnon ostajalle tai pienelle perheelle, joka arvostaa luonnonläheisyyttä ja hyviä kulkuyhteyksiä. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta uusi kotisi! Mikäli olet kiinnostunut kohteesta, olethan yhteydessä meihin lisätietojen saamiseksi ja mahdollisen yksityisnäytön sopimiseksi. *** Oletko myymässä asuntoasi? Ota meihin rohkeasti yhteyttä. Hyvin laadittu myynti- ja markkinointisuunnitelma takaavat sen, että säästämme aikaa ja rahaa. Hyvällä suunnittelulla asunnon myynti onnistuu sujuvasti ja varmasti sekä saat asunnostasi oikean hinnan. Lisätietoja meistä löydät www.lkvtuijahurme.fi. ***
Perustiedot
Sijainti
Terhokuja 1 C, 01710, Pähkinärinne, Vantaa
Omistusmuoto
Omistusasunto
Huoneluku
2
Asuinpinta-ala
43,5 m²
Kokonaispinta-ala
43,5 m²
Pinta-alan peruste
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen, (Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu)
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
1994
Kohde myydään vuokrattuna
Ei
Vapautuminen
Heti
Hinta ja kustannukset
Velaton hinta
109 000 €
Myyntihinta
109 000 €
Yhtiövastike
Hoitovastike 274,62 € / kk (0,69 € / os.), Yhtiövastike yhteensä 274,62 € / kk
Autopaikkamaksu
18 € / kk
Vesimaksu
26 € / hlö / kk
Neliöhinta
2 505,75 € / m²
Lisätietoja maksusta
Talossa on DNA:n taloyhtiökohtainen laajakaista, joka välitetään antenniverkon kautta. Taloyhtiön tarjoamaan peruspalveluun ilman erillisiä lisämaksuja sisältyy kuhunkin huoneistoon 25/10M perusyhteys. Tämä sisältyy siis hoitovastikkeeseen. Palveluun rekisteröityminen, tarvittava modeemi ja mahdolliset nopeusluokan nostot suoraan DNA:n asiakaspalvelun kautta. Lisänopeuksia saatavilla, hinnat DNA:lta, puh 044 144 044 tai https://www.dna.fi/taloyhtion-asukkaat. Taloyhtiöllä on vuokrattavia autopaikkoja 28 kpl. Autopaikkajonoon voi ilmoittautua isännöitsijätoimistoon. Latauspaikan liittymismaksu 1 eur/kk. Kullakin huoneistolla on oikeus saada yksi autopaikka. Taloyhtiössä peritään erillinen henkilölukumäärään perustuva vesimaksu, joka perustuu asunnossa asuvien henkilöiden lukumäärään. Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräistä vastiketta yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön kuvaus
Valkoinen keittiö remontoitu 2015.
Keittiön lattiat
Laminaatti
Keittiön seinät
Maali
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin (n. vuoden vanha), uuni (kiertoilmauuni), liesi, liesituuletin (aktiivihiilisuodatin), ja astianpesukone
Liesi
Keraaminen liesi
Kylpyhuone
Remontoitu 2004.
Kylpyhuoneen seinät
Kaakeli
Kylpyhuoneen lattiat
Laatta
Kylpyhuoneen varusteet
Peilikaappi, pesuallas, suihku, wc-istuin, bidee-suihku, pesukoneliitäntä, ja seinäkaappi
Makuuhuoneet
Makuuhuoneessa on kaapistot.
Makuuhuoneiden lukumäärä
1
Makuuhuoneiden seinät
Maali
Makuuhuoneiden lattiat
Laminaatti
Olohuone
Valoisa kokonaisuus. Keittiö, ruokailutila ja olohuone ovat yhtä avaraa, yhtenäistä tilaa.
Olohuoneen seinät
Maali
Olohuoneen lattiat
Laminaatti
Kohteen säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero
Sauna
Kyllä
Kiuas
Sähkökiuas
Lisätiedot
Asunnon kunto
Tyydyttävä
Lisätietoja kunnosta
Siisti ja hyvin pidetty.
Näkymät
Vehreää pientaloaluetta.
Parveke
Lasitettu parveke
Piha
Ihana puistomainen pientaloalue leikkipaikkoineen, jossa niin aikuiset kun lapsetkin viihtyvät.
Hissi
Ei
Muut tilat
Eteisessä on kaapistot, laminaattilattia ja maalatut seinät.
Taloyhtiö ja kiinteistö
Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Vantaan Terhokuja 1
Isännöitsijätoimisto
Vesa Itkonen Oy
Isännöitsijän nimi
Tytti Tammi
Isännöitsijän sähköposti
[email protected]
Isännöitsijän puhelin
(09) 4774 1513
Taloyhtiön lisätiedot
Taloyhtiöllä Helsingin Op pankin luotollinen 15 000 € limiittitili. Asunto-Oy Vantaan Terhokuja 1:llä on asukassivut, jotka löytyvät osoitteella www.itkonen.fi/vantaanterhokuja1, sivuilta löytyy tiedot talon käytännöistä, tilinpäätökset ja talousarviot, tiedotteet, talosuojeluohjeet, yhtiöjärjestys ym. Taloyhtiössä on käytössä Abloy Sento -avainjärjestelmä. YJ 17§: osakkaan lisäämät rakenteet, vastuu osakkeenomistajien jälkikäteen asuntoonsa rakentamien tavanomaisesta tasosta poikkeavien varusteiden, rakenteiden ja erityisrakenteiden korjaamisesta ja kunnossapidosta sekä niistä mahdollisesti aiheutuneista ylimääräisistä korjauskustannuksista ja vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. Yhtiö on ollut valtion ns. korkotukilainalla lainoitettu osaomistuskohde, joka on ollut VAV Kiinteistöt Oy:n sekä huoneiston osaomistajien yhteisomistuksessa. Kyseinen korkotukilaina erääntyi maksettavaksi 23.4.2004 ja valtion korkotukilainaan liittyvä kymmenen vuoden vuokra-asuntokäyttövelvoite päättyi 28.5.2004. Kaikki osaomistuksessa olleet 26 huoneistoa ja VAV Kiinteistöt Oy:n omistuksessa olleet kaksi vuokrahuoneistoa siirtyivät vuoden 2004 aikana yksittäisten osakkeenomistajien hallintaan.
Tontin pinta-ala
5 256 m²
Tontin omistus
Oma
Rakennusmateriaali
Betoni
Lämmitysjärjestelmä
Kaukolämpö
Ilmanvaihto
Koneellinen ilmanvaihto
Vesijohto
Kunnallisvesi
Viemäröinti
Kunnallinen viemäriverkosto
Kattotyyppi
Harjakatto
Katemateriaali
Pelti
Lisätietoja kiinteistönhoidosta
Huoltoyhtiö
Kiinteistönhoidon lisätiedot
Kotikatu Oy.
Taloyhtiössä on
Kaapeli-tv, väestönsuoja, urheiluvälinevarasto, ja kellarikomero
Lunastusoikeus yhtiöllä
Ei
Lunastusoikeus osakkaille
Ei
Kohteesta on energiatodistus
Kyllä
Energialuokka
D2018
Energiatodistuksen voimassaolo
1.6.2033
Taloyhtiöön kuuluu
3 rakennusta, 3 porraskäytävää.
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, lentokenttä, taksitolppa lähellä, hyvät pyöräilytiet, hyvä kulkuyhteys ja kaupunkiliikenneyhteys
Lisätietoja liikenneyhteyksistä
Bussit vierestä mm. Helsinkiin, Espooseen ja Myyrmäkeen. Myyrmäestä Kehärata Helsinkiin, lentokentälle ja Tikkurilaan. Kehärata Myyrmäen asema (n. 4 km).
Paikallistiedot
Pähkinärinne on Länsi-Vantaan Myyrmäen suuralueen Hämeenkylän kaupunginosassa sijaitseva kerrostaloalue. Se sijaitsee Lammaslammen, Vihdintien ja Rajatorpantien välissä. Alue on kaupunkikuvallisesti ja kulttuurihistoriallisesti arvokas. Pähkinärinne valittiin mukaan Vantaan rakennusperintölistaukseen, jonka kohteet edustavat aikakauttaan erityisen hyvin ja ovat säilyneet alkuperäisinä. Pähkinäpuisto-niminen pähkinäpensaslehto on rauhoitettu luonnonsuojelualue.
Palvelut
K-Market Pähkinä n. 400m, K-Supermarket Pähkinärinne n. 800m. Lähiöpalvelut mm. K-kauppa, ravintola ja kampaamo lähellä, lisäksi kirjasto, neuvola ja hammashoitola. Myös Pähkinärinteen ostoskeskus palveluineen, jossa on mm. apteekki, kukkakauppa, K-Market, kampaamo, posti, R-kioski, Pub ja Pizza-taxi. Lisäksi Alepa, ravintoloita ja koirapuistoja. Lammaslammen ympärillä on hyvät lenkkeilymaastot. Laajemmat kauppapalvelut erikoisliikkeineen Myyrmannin kauppakeskuksessa n. 3 km päässä. Myyrmäessä on useita terveysasemia, kirjasto, elokuvateatteri, huoneistohotelli, jää-, jalkapallo- ja uimahallit, urheilukentät jne. Sellon- sekä Jumbon kauppakeskukset ovat myös lähellä.
Koulut
Pähkinärinteen koulu (n. 0.6 km), Rajatorpan koulu (n. 2 km), Kilterin koulu (n. 3.5 km). Ala-asteet: Variston, Pähkinärinteen ja Rajatorpan koulut, koulut myös Myyrmäessä ja Martinlaaksossa. Yläasteet: Hämeenkylä, Myyrmäki ja Martinlaakso. Lukiot: Myyrmäki ja Martinlaakso.
Lisätietoja huoneiston autopaikasta
Autopaikat jaetaan jonotusjärjestelmän avulla. Paikat eivät siirry uudelle asukkaalle asukkaan vaihtuessa. Jonoon ilmoittaudutaan isännöitsijätoimistoon. Parkkipaikoilla uudet asfaltit ja latausasemat myös täyssähköautoille.
Taloyhtiön autopaikat
Taloyhtiöllä on vuokrattavia autopaikkoja 28 kpl. Autopaikkajonoon voi ilmoittautua isännöitsijätoimistoon. Parkkipaikoilla uudet asfaltit ja latausasemat myös täyssähköautoille. Kullakin huoneistolla on oikeus saada yksi autopaikka.
Sähköpistokepaikkoja
28 kpl
Kaavatilanne
Asemakaava
Lisätiedot kaavoituksesta
Vantaan kaupunki p. 09 83911/kaavoitus.
Lisätietoja kunnossapitotarveselvityksestä
2025: palovaroittimien asennus asuntoihin ja yhteistiloihin, pihavalaisimien uusinta led-valaisimiksi, uudet autonlatausasemat (23.200 eur, v. 2024 tilinpäätöksessä ostovelkana), uudet autonlämmitysrasiat rikkinäisten tilalle. 2026: parvekekaiteiden lautaverhoilun ja räystäslautojen maalaus, parvekeovien maalaus, parvekelattioiden maalaus. 2027: huoneistojen ulko-ovien lakkaus. 2028: vesikaton maalaus. 2029: vuosihuoltotöitä. Myöhemmin: aurinkosähköjärjestelmän hankinta.
Asbestikartoitus
Ei
Taloyhtiön kiinnitykset
1 992 600 €
Taloyhtiön kiinnitysten päivämäärä
Isännöitsijäntodistuksen päivämäärän mukainen
Tehdyt remontit
Rakennusten alapohjien korjaus 2005, kylpyhuoneiden peruskorjaus 2006, parvekkeiden kaiteiden maalaus, elementtisaumojen korjaus 2008, A- ja B- portaiden välissä olevan lämmitysputken korjaus 2009, vesikattojen maalaus 2010, ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus- ja säätö 2011, lukitusjärjestelmä on uusittu Abloy Sento-järjestelmään 2013, patteriventtiilien ja kaukolämpölaitteiden uusinta sekä patteriverkoston perussäätö 2014, piha-alueiden asfaltointityöt, B- ja C-talojen välisten lämpö- ja käyttövesiputkien uusiminen 2015, vesikourujen ja syöksytorvien uusiminen alumiinisiksi 2016, A- ja C-talojen seinustojen osittainen sepelöintityö, kuntoarvio 2018, elementtisaumausten uusiminen 2019, vesihanojen uusinta, huoneistojen korvausilmaventtiilien uusinta, porrashuoneiden valaisimien uusinta ja vesikaton kulkusiltojen uusinta 2020, raja-aidan asennus ja istutusten uusintoja 2021, ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja säätö, huippuimurin uusinta A-talossa, porrashuoneiden seinien ylimaalaus ja jalkalistojen uusinta sekä ala-aulan akustiikkalevyjen uusinta 2022, ilmanvaihtokanavien puhdistus, ilmamäärien mittaus ja säätö 2023, autopaikkojen latausasemat, pysäköintialueen asfalttien uusinta, istutusten kunnostuksia, porrashuoneiden ulko-ovien ja tuulikaapinovien maalauskunnostus 2024.
Tulevat remontit
2025: palovaroittimien asennus asuntoihin ja yhteistiloihin, pihavalaisimien uusinta led-valaisimiksi, uudet autonlatausasemat (23.200 eur, v. 2024 tilinpäätöksessä ostovelkana), uudet autonlämmitysrasiat rikkinäisten tilalle. 2026: parvekekaiteiden lautaverhoilun ja räystäslautojen maalaus, parvekeovien maalaus, parvekelattioiden maalaus. 2027: huoneistojen ulko-ovien lakkaus. 2028: vesikaton maalaus. 2029: vuosihuoltotöitä. Myöhemmin: aurinkosähköjärjestelmän hankinta.