
Tätä asuntoa myy Kimmo Virtasalo
Kuuru LKV Oy

Sijainti
Asuntoesittely
Tontti Tuurakoivikko, Pelkosenniemi
Olisiko tämä unelmiesi tontti Pyhätunturilla?
Nyt olisi myynnissä 2168 m²:n tontti, joka tarjoaa poikkeuksellisen mahdollisuuden rakentaa loma-asunto tunturimaisemien äärelle. Tontti rajoittuu suojeltuun suoalueeseen, joten eteesi avautuu esteetön, pysyvä näkymä suoraan kohti tunturia. Upea rakennuspaikka tarjoaa erinomaiset puitteet juuri sinun näköisen loma-asunnon rakentamiseen näyttävän tunturiluonnon rauhaan.
Tontin sijainti on täydellinen luonnossa liikkujalle: hiihtoladut ja harrastusmahdollisuudet kulkevat aivan tontin vierestä. Pyhätunturin monipuolinen luonto tarjoaa elämyksiä ympäri vuoden – vaellusta, laskettelua, maastopyöräilyä, lumikenkäilyä ja paljon muuta.
Pyhätunturin keskusta, jossa on päivittäistavarakauppa, useita ravintoloita, luontokeskus sekä runsaasti palveluntarjoajia, sijaitsee vain noin kahdeksan kilometrin päässä. Kaikki tarvittava lomailuun ja rentoutumiseen löytyy kätevästi läheltä ilman että rauha tontillasi häiriintyy.
Pyhätunturiin pääsee helposti eri kulkuneuvoilla. Lähin lentokenttä on Rovaniemellä, josta on sujuva yhteys Pyhälle niin omalla autolla kuin julkisillakin. Junalla pääsee Rovaniemelle tai Kemijärvelle, ja loppumatka sujuu joustavasti jatkoyhteyksillä.
Tämä tontti on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat luonnon rauhaa, upeita maisemia ja aktiivista elämäntapaa.
Ota yhteyttä ja lähdetään yhdessä tutustumaan paikan päälle tähän ainutlaatuiseen mahdollisuuteen!Perustiedot
- Sijainti
- Tuurakoivikko, 98530, Pyhätunturi, Pelkosenniemi
- Kohteen tyyppi
- Vapaa-ajan tontti
- Kohde myydään vuokrattuna
- Ei
- Vapautuminen
- Heti
Hinta ja kustannukset
- Velaton hinta
- 18 000 €
- Myyntihinta
- 18 000 €
Tilat ja materiaalit
Lisätiedot
- Ranta
- Ei rantaa
- Kohde on saaressa
- Ei
Taloyhtiö ja kiinteistö
- Tontin pinta-ala
- 2 168 m²
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin tyyppi
- Tasamaatontti
- Tontin myyntityyppi
- Koko tontti
- Tontin tiedot
- akennusoikeus katsotaan kunnan rakennusjärjestyksestä kohdasta 3.3, koska tontti ei sijaitse kaava-alueella. https://pelkosenniemi.fi/wp-content/uploads/2023/10/Rakennusjarjestys-16.6.2016-alkaen.pdf 3.3 Rakentamisen määrä Rakennuspaikalle saa rakentaa enintään yhden 2 –asuntoisen ja 2 –kerroksisen pääkäyttötarkoituksen mukaisen rakennuksen tarpeellisine talousrakennuksineen. Kerrosala saa olla korkeintaan 10 % rakennuspaikan pinta-alasta kuitenkin enintään 400 m². Asemakaava-alueiden ulkopuolella voidaan sallia rakennuksen käyttötarkoituksen mukaisten tilojen sijoittaminen maanpinnan alapuolelle tai ullakon tasolle, mikäli rakennus soveltuu rakennettuun ympäristöön. Kaavoittamattomalle alueelle loma-asunnot ja niihin kuuluviin talousrakennuksineen saa rakentaa 8 % tontin pinta-alasta kuitenkin enintään 250 m². Mikäli sama ostaja ostaisi molemmat vierekkäiset tontit ja yhdistäisi ne, niin saa vastaavan pinta-alan rakennusoikeuden eli. vapaa-aikaa saisi silloin rakentaa tuon enimmäismäärän 250m2 ja vakituista maksiminmäärän 400m2.
- Lisätietoja liikenneyhteyksistä
- Pyhälle voit saapua useilla eri tavoilla. Junalla pääsee Rovaniemelle tai Kemijärvelle, josta loppumatka taittuu vaikka vuokra-autolla tai julkisella liikenteellä. Rovaniemellä on lähin lentokenttä, joten helposti kuljet myös lentäen tunturiin. Omalla autolla kulkeminen onnistuu tietysti myös.
- Tie perille
- Kyllä
- Paikallistiedot
- Upea sijainti ja millä näkymällä! Tontti rajoittuu suoalueelle, joten näköesteitä ei ole ja eteesi avautuu mitä upein näkymä suoraan tunturiin! Aktiviteettejä ajatellen sijainti suosii hyvin hiihtokansaa, latu kulkee ihan vieressä.
- Palvelut
- Pyhätunturin keskustan palveluihin tulee matkaa noin kahdeksan kilometriä. Pyhältä löydät kaikki normaalit palvelut, mitä voi lomallasi tarvita ja enemmänkin. Päivittäistavarakauppa palvelee ympäri vuoden. Lisäksi alueella on useita ravintoloita, luontokeskus sekä paljon muita palveluntarjoajia.
- Kaavatilanne
- Kaavoittamaton
- Kaavoitustiedot
- Pelkosenniemen kunnan rakennusjärjestys. 3.3 Rakentamisen määrä Rakennuspaikalle saa rakentaa enintään yhden 2 –asuntoisen ja 2 –kerroksisen pääkäyttötarkoituksen mukaisen rakennuksen tarpeellisine talousrakennuksineen. Kerrosala saa olla korkeintaan 10 % rakennuspaikan pinta-alasta kuitenkin enintään 400 m². Asemakaava-alueiden ulkopuolella voidaan sallia rakennuksen käyttötarkoituksen mukaisten tilojen sijoittaminen maanpinnan alapuolelle tai ullakon tasolle, mikäli rakennus soveltuu rakennettuun ympäristöön. Kaavoittamattomalle alueelle loma-asunnot ja niihin kuuluviin talousrakennuksineen saa rakentaa 8 % tontin pinta-alasta kuitenkin enintään 250 m². https://pelkosenniemi.fi/wp-content/uploads/2023/10/Rakennusjarjestys-16.6.2016-alkaen.pdf