Vaimarontie 659

23800, Vaimaro, Laitila
4h+k+ph+s+ullakkotilaa
0 €
140 m²
Kohteen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
1944
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Kiinteistötoimisto Asko Vainio Ky LKV
Asuntoesittely
Omakotitalo Vaimaron kylässä, kauniissa peltomaisemissa
Omakotitalo Laitilan Vaimaron rauhallisella maaseutualueella. Tämä vuonna 1944 rakennettu puutalo tarjoaa tilavat huoneet ja se sijaitsee omalla 2767 m²:n tontilla. Ikkunoista aukeaa kauniit peltomaisemat. Keittiö on tilava ja se on säilyttänyt vanhan ajan viehätyksensä mataline kaapistoineen ja puuliesineen. Vesijohtoa ei keittiöön ole vedetty eli pientä remonttia se kaipaa, mikäli sinne haluaa nykyajan mukavuudet. Alakerrassa on kaksi makuuhuonetta, ja yläkerrassa on mahdollisuus lisähuoneisiin, mikäli kaipaat enemmän tilaa. Sauna lämpiää puukiukaalla. WC-tila on erillinen ja pesuhuone on hyvänkokoinen. WC-tilaan sekä pesuhuoneeseen tulee vesi omasta kaivosta. Tilavassa eteisessä on erillinen pieni huone, johon pystyisi rakentamaan vaikka kodinhoitotilan. Pihapiiri on viihtyisä, ja siellä on nurmialuetta. Vanha saunarakennus tuo lisämahdollisuuksia esimerkiksi kesäsaunan ja kesäkeittiön tai oleskelutilan kunnostamiseen. Lisäksi tontilla on suuri navetta-/suulirakennus, joka tarjoaa monia mahdollisuuksia, vaikka vaatiikin osittain korjausta. Laitilan keskustan palvelut ja koulut ovat noin 12 kilometrin päässä, ja lähistöllä sijaitsee Saloniemen Juustola, josta saat luomu juustot ym. Tämä talo on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat maaseudun rauhaa ja haluat remontoida itsellesi mieluisan kodin. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä talosta oma kotisi! Kohde myydään tarjousten perusteella. Tule tutustumaan ja tee tarjous!
Perustiedot
Sijainti
Vaimarontie 659, 23800, Vaimaro, Laitila
Huoneluku
4
Asuinpinta-ala
140 m²
Kokonaispinta-ala
124 m²
Pinta-alan peruste
Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu
Lisätiedot pinta-alasta
Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Kohteen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
1944
Kohde myydään vuokrattuna
Ei
Vapautuminen
Heti
Hinta ja kustannukset
Myyntihinta
0 €
Kiinteistövero (€/vuosi)
179,60 €
Sähköliittymä siirtyy
Kyllä
Neliöhinta
0 € / m²
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön kuvaus
Tilavassa keittiössä on idylliset vanhat matalat kaapistot. Puuliesi. (Jääkaappi ja pakastin ovat tällä hetkellä erillisessä pienessä huoneessa, johon mennään eteisestä.)
Keittiön lattiat
Muovimatto
Keittiön varusteet
Liesi ja puuliesi
Kylpyhuoneen seinät
Kaakeli
Kylpyhuoneen lattiat
Muovimatto
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, pesuallas, ja vesipata
WC Lukumäärä
1
Makuuhuoneet
Alakerrassa on 2 huonetta olohuoneen lisäksi. Lisäksi yläkerrassa on 1-2 heikommassa kunnossa olevaa kesähuonetta sekä välissä rakentamaton vinttitila eli lisä mahdollisuus huonelukuun.
Makuuhuoneiden lukumäärä
3
Olohuone
Olohuoneessa on takka.
Olohuoneen seinät
Tapetti
Olohuoneen lattiat
Parketti
Kodinhoitohuone
Eteisestä pääsee pienehköön huoneeseen, jossa olisi hyvä tila kodinhoitohuoneeksi.
Kohteen säilytystilat
Kaapistot, ullakko ja kylmä ulkovarasto
Sauna
Kyllä
Kiuas
Puukiuas
Takka
Takka
Lisätiedot
Asunnon kunto
Tyydyttävä
Piha
Kiva pieni pihapiiri, jossa nurmialuetta.
Taloyhtiö ja kiinteistö
Tontin pinta-ala
2 767 m²
Tontin omistus
Oma
Tontin tyyppi
Tasamaatontti
Tontin myyntityyppi
Koko tontti
Rakennusmateriaali
Puu
Lämmitysjärjestelmä
Sähkö
Vesijohto
Oma kaivo
Viemäröinti
Omat saostuskaivot
Kattotyyppi
Harjakatto
Katemateriaali
Pelti
Kohteesta on energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Paikallistiedot
Saloniemen Juustolaan 1,8 km (auki lauantaisin) Willa Saloniemi (kesäkahvila auki kesälauantaisin)
Palvelut
Laitilan keskustaan 12 km. Raumalle 20 km.
Koulut
Laitilan keskustassa, 12 km.
Kaavatilanne
Kaavoittamaton
Asbestikartoitus
Ei
Lisätietoa muista rakennuksista
Vanha saunarakennus, jossa tupa, eteinen ja sauna sekä puuhuone. Tupa ja sauna eivät ole olleet käytössä vuosiin, mutta tästä voisi vielä kunnostaa kivan kesäsaunan ja kesäkeittiön/oleskelutilan. Tuvassa on vanha puuliesi. Iso vanha navetta-/suulirakennus, kahdessa kerroksessa, yht. 400 m². Osa rakennuksesta on hyödynnettävissä, mutta ns. navettaosa vaatii korjaamista, koska betoninen välipohja murtunut (routinut).