Valtakatu 70 A
53100, Keskusta, Lappeenranta
2h+k
68 000 € (1 247,71 € / m²)
54,5 m²

Tätä asuntoa myy Iines Suninen, Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV
PRIME LKV

Sijainti
Asuntoesittely
Peruskuntoinen kaksio remontoitavaksi – heti vapaa!
Tervetuloa tutustumaan tähän ensimmäisen kerroksen 54,5 m² kaksioon Lappeenrannan keskustassa! Asunto sijaitsee Asunto Oy Valtakatu 70:ssä, vakavaraisessa ja hyvin hoidetussa taloyhtiössä, jossa on vuosien varrella tehty kattavasti isoja remontteja – muun muassa LVIS-saneeraus ja kattoremontti.
Asunto on peruskuntoinen ja remontoijan unelma – nyt sinulla on loistava tilaisuus toteuttaa oma visiosi ja päivittää koti täysin mieleiseksesi. Ensimmäinen kerros takaa helpon kulun asuntoon ilman portaita.
Erinomainen sijainti ja suuri potentiaali tekevät tästä kohteesta varteenotettavan vaihtoehdon niin omaan käyttöön kuin sijoitukseen.
Tarjoa rohkeasti – asunto on heti vapaa!
Lisätiedot ja esittelyt:
Iines Suninen | LKV, LVV
040 779 1017 | [email protected]Pohjakuva

Perustiedot
- Sijainti
- Valtakatu 70 A, 53100, Keskusta, Lappeenranta
- Omistusmuoto
- Omistusasunto
- Huoneluku
- 2
- Asuinpinta-ala
- 54,5 m²
- Kokonaispinta-ala
- 54,5 m²
- Pinta-alan peruste
- Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen, (Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu)
- Kohteen tyyppi
- Kerrostalo
- Kerros
- 1 / 5
- Rakennusvuosi
- 1954
- Käyttöönottovuosi
- 1954
- Kohde myydään vuokrattuna
- Ei
- Vapautuminen
- Heti
Hinta ja kustannukset
- Velaton hinta
- 68 000 €
- Myyntihinta
- 57 716,02 €
- Velkaosuus
- 10 283,98 €
- Yhtiövastike
- Hoitovastike 239,20 € / kk (0,46 € / os.), Rahoitusvastike 114,40 € / kk (0,22 € / os.), Yhtiövastike yhteensä 353,60 € / kk
- Saunamaksu
- 8,50 € / kk
- Vesimaksu
- 25 € / hlö / kk
- Neliöhinta
- 1 247,71 € / m²
- Lisätietoja maksusta
- Varainsiirtovero 1,5% velattomasta kauppahinnasta maksetaan kaupanteon yhteydessä. Osakeluettelon ylläpito on siirretty MML:lle. Ostaja vastaa sähköisen omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista sekä osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista. Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräistä vastiketta yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Tilat ja materiaalit
- Keittiön lattiat
- Laatta
- Keittiön varusteet
- Jääkaappipakastin ja astianpesukone
- Liesi
- Keraaminen liesi
- Kylpyhuoneen seinät
- Kaakeli
- Kylpyhuoneen lattiat
- Laatta
- Kylpyhuoneen varusteet
- WC-istuin, suihku, ja peilikaappi
- Makuuhuoneiden lattiat
- Muovimatto
- Olohuoneen lattiat
- Muovimatto
- Kohteen säilytystilat
- Vaatehuone, kaapistot ja häkkivarasto
- Sauna
- Ei
Lisätiedot
- Asunnon kunto
- Tyydyttävä
- Parveke
- Ei parveketta
- Hissi
- Kyllä
Taloyhtiö ja kiinteistö
- Taloyhtiön nimi
- Asunto Oy Valtakatu 70
- Isännöitsijätoimisto
- Retta Isännöinti Oy
- Isännöitsijän nimi
- Liisa Kauppi
- Isännöitsijän sähköposti
- [email protected]
- Isännöitsijän puhelin
- 0102287750
- Taloyhtiön lisätiedot
- LVIS-REMONTIN JÄLKEEN SUORITETTAVISSA KH-REMONTEISSA taloyhtiö hyvittää 740 euroa hyväksytystä suorituksesta kylpyhuoneen vedeneristyksen tekemisestä ja tarkastamisesta. Osakas valitsee urakoitsijan itse. Taloyhtiön osuus suoritetaan maksutositetta ja erittelyä laskua vastaan. Näistä remonteista on osakkaan laadittava muutostyöilmoitus. 2024 hallituksen kokouksessa päätettiin, että hyvityshintaa korotetaan indeksillä. Vuonna 2024 hyvityshinta oli 906 €. Hk pk 4/2017: Päätettiin, että kosteustapauksissa taloyhtiön perusosat on purku, pohjatyöt, vedeneristys, lattiapäällyste 20 m²/e, seinälaatta 10 m²/e+työt. Myös rakenteiden kuivaus kuuluu taloyhtiölle. Töiden suoritustavasta ja tarvikkeista esitettävä laskut. Mikäli taloyhtiön osuus on suurempitöistä valitun laatian vuoksi, maksaa osakas työn hinnan erotuksen. Lisämääritys kh-korjauksen osalta 20.3.2025: Erikoisten laattojen saumaus on kalliimpi osakkaalle. Määriteltiin saumauksen määrä 25 rm/m² laattien 10x10 cm laatoille ja seinälaattojen saumauksille. Mikäli laatan koko muuttuu, niin taloyhtiön saumakorvaus urakassa on edellä mainitulla määrällä.
- Tontin pinta-ala
- 2 977 m²
- Tontin omistus
- Oma
- Rakennusmateriaali
- Tiili
- Lämmitysjärjestelmä
- Kaukolämpö
- Ilmanvaihto
- Koneellinen poisto
- Vesijohto
- Kunnallisvesi
- Viemäröinti
- Kunnallinen viemäriverkosto
- Kattotyyppi
- Harjakatto
- Katemateriaali
- Pelti
- Lisätietoja kiinteistönhoidosta
- Huoltoyhtiö
- Kiinteistönhoidon lisätiedot
- Kiinteistöhuolto Lyijynen Oy
- Taloyhtiössä on
- Vinttikomero, urheiluvälinevarasto, jäähdytetty kellari, mankeli, ja pesutupa
- Lunastusoikeus yhtiöllä
- Ei
- Lunastusoikeus osakkaille
- Ei
- Kohteesta on energiatodistus
- Kyllä
- Energialuokka
- E2018
- Energiatodistuksen voimassaolo
- 19.9.2033
- Taloyhtiön autopaikat
- Talossa erilliset säännöt paikkojen ja tallien vuokrauksesta. Ks. autopaikkojen jakosäännöt isännöitsijäntodistuksesta kohdasta 3.1.3.
- Autotallit
- 4
- Piha-autopaikkoja
- 21 kpl
- Taloyhtiöllä sauna
- Kyllä
- Kaavatilanne
- Asemakaava
- Lisätiedot kaavoituksesta
- Lappeenrannan kaupunki p. 05 6161
- Asbestikartoitus
- Ei
- Lisätietoa asbestikartoituksesta
- Ennen vuotta 1994 valmistuneissa rakennuksissa on mahdollisesti käytetty asbestia. Ennen purkutöitä taloyhtiön nimissä on teetettävä tarvittavat toimenpiteet edellyttävät haitta-ainekartoitukset.
Tehdyt remontit
2024 Löylyhuoneen laudetasojen puuosien uusinta, kuivausvintin näkyvissä olevien eristevillojen levytys siivoamisen helpottamiseksi, Upo 730 M Mankelin uusinta
2023 Esteri Turbo Dry ilmankuivaajan uusinta
2022 A 61 asunnon palo-ovi vintille päin, vesikattoremontti, Alakangas Oy, takuu 2 v.
2021 Alajakokeskuksen uusinta 10/2021 EKTT, hissihälytyksen gsm-laitteiden uusinta
2020 Talon tulovesijohdon uusinta, sadevesijärjestelmä kattovesille, kaivon lisäys ja asfaltointi C-päätyyn, vesikaton tiivistyksiä ja paikkauksia
2019 Uusi kaukolämpölinja taloon
2018 Lukoston sarjoitus Abloy Sento -sarjaan
2016 LVIS-saneeraus mm. viemäreiden sukitus, sähkönousut ja keskukset, A 61 huoneiston saneeraus, porraskäytävien huoltomaalaus, saunaremontti, saunan iv-laitteiston uusinta, patteritermostaattien vaihdot, LVIS-remontin jälkeinen IV-puhdistus
2015 Ilmanvaihdon kammiopuhallin uusittu, antenniverkon HD-päivitys 9/2015 Sähkötoimisto Lehto
2014 Lämpöjohtopumpun uusinta 2/2014 /EKTT Oy
2013 Lämmitystolpat uusittu ja lisätty, yläpihan paikoitusalue levennetty, puuportaat kuivatustelineelle uusittu, lämmitystolppien uusinta ja lisäys, maan muot.
2011 Hissien modernisointi
2010 Vesikatteelle asenettu kattopollarit, tuuletusventtiileitä ja korjattu vesikatteen vuotokohtia, vinttikerroksen valaistusmuutos liiketunnistimille
2009 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö
2008 Kellarikerroksen valaistusmuutos liiketunnistinvalaisimille, 0vipuhelimet
2005 Löylyhuoneen puuosat uusinta, antenniverkoston uusintadigitaaliseksi (Joutsenon lähetin)
2004 Syöksytorvien uusinta
2001 Jätekatos/pyörävarasto rakennettu
1997 Hissien koriveräjät
1996 Räystäskorjauksia, parvekekorjauksia
1994 Lämmönsiirrin
1990, 1992 Ikkunat (ei vh:t)
1987 Patteritermostaatit -87, ei keittiöt
1986 Käyttövesiputket
Tulevat remontit
Yhtiökokous 2023 antoi hallitukselle valtuudet parvekkeiden kuntotutkimuksen
teettämiseen ja tekijän valitsemiseen. Kuntotutkimuksen laatiminen on muutettu hankesuunnitelman laatimiseksi. Asia käsitellään yhtiökokouksessa 2025. (Päätetty)
Yhtiökokous 2023 antoi hallitukselle valtuudet kattovesien johtamisen suunnittelun teettämiseen pihan puolella (Päätetty)
Autotallien edustojen kaatokorjaukset kattovesien sadevesien ohjauksen yhteydessä pihan puolella, suositeltu 2025
Pesulan, mankelihuoneen ja kuivaushuoneen pintojen huoltomaalaus, suositeltu 2025
Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmanpoiston säätö, suositeltu 2026
Viemäreiden sukituksen 10 v takuutarkastus vuoden 2025 lopussa-2026, suositeltu 2026